5 ciekawych i niemoralnych biznesów które przeszły do historii
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

5 ciekawych i niemoralnych biznesów które przeszły do historii


Często narzekamy na prawo, polityków i podatki. Jednak starając się być obiektywni, musimy przyznać że biznes też potrafi porzucić zasady moralności w imię zysku. Oto 5 ciekawych przykładów takich przedsiębiorstw które przeszły do historii.

5. Standard Oil

Firma założona przez samego Rockefellera, zajmowała się poszukiwaniem, wydobyciem, transportem, przerobem i dystrybucją gazu ziemnego oraz ropy od 1870 roku. To założone w Cleveland przedsiębiorstwo, nadało nowe znaczenie słowu “monopolista”. W kluczowym momencie osiągnęło wartość 550 mld dolarów właśnie dzięki takim praktykom. Niestety właśnie z uwagi na stosowanie agresywnych praktyk monopolistycznych zostało ono zamknięte w 1911 wyrokiem Sądu Najwyższego w USA.

 

4. Kompania Mórz Południowych

Angielska spółka posiadająca monopol na handel z Ameryką południową. Wśród bogatej “oferty towarów” znaleźć można było także niewolników i skazańców. Ponadto firma agresywnie i nieodpowiedzialnie pompowała ceny swoich akcji, stosując wiele nielegalnych praktyk. Efektem tego osiągnięto szczyt na giełdzie w 1720 roku, a następnie w ciągu 2 lat nastąpił drastyczny spadek ich cen o ponad 90%. Wywołało to falę bankructw, których ofiarą padł między innymi Isaac Newton. Skomentował on utratę oszczędności życia w ten sposób:

“Mogę przewidzieć ruchy gwiazd ale nie szaleństwo ludzi”. 

 

3. Templariusze

Jak na skromny zakon którego głównym celem początkowo była pomoc chrześcijanom w ziemi świętej, dość szybko zamienili się w prężnie działającą firmę której większość placówek znajdowała się w europie. Dzięki licznym dotacjom i nadaniom ziemskim ich majątek obrósł legendą nie mniej niż utrata moralności. Ci sami ludzie którzy na początku przysięgali bronić pielgrzymów i współwyznawców, nie mieli po kilku latach absolutnie żadnych problemów z wyłapywaniem i handlem ludźmi których poszukiwali arabowie (nawet jeśli byli to chrześcijanie).  W pewnym momencie urośli do tego stopnia że nawet król francji Filip IV popadł u nich w długi co też doprowadziło do ich upadku. W piątek, 13 -go października 1307 roku wyłapano, uwięziono i oskarżono o herezję wszystkich członków zakonu na terenie Francji. Od tej pory piątek 13-tego jest uważany za pechową datę.

 

2.Kopalnie ołowiu w Kabwe

Bogate złoża ołowiu i kadmu, odkryte na początku XX wieku w Kabwe stały się istnym przekleństwem tego miejsca. Piekło na ziemi, to niewystarczający opis tego najbardziej zanieczyszczonego miejsca na naszym globie. Nie tylko powietrze ale i woda są zatrute metalami ciężkimi do tego stopnia że w krwi okolicznych mieszkańców stwierdzono dziesięciokrotnie wyższe stężenie ołowiu niż dopuszczalna norma. Łącznie z powodu wydobycia choruje około ćwierć miliona ludzi, a rewitalizacja terenów do stanu pierwotnego potrwa dłużej niż w… Czarnobylu.

 

1. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska

Na koniec coś zarówno niemoralnego jak i w sumie trochę zabawnego. Zresztą całą historię tej firmy można by tak określić, bo jest szalenie interesująca, ciekawa i nieszablonowa - jednak nie ma co się dziwić, w końcu to najbogatsza firma w historii ludzkości przy której dzisiejsi giganci wyglądają jak osiedlowe sklepiki. Handlujące absolutnie wszystkim przedsiębiorstwo, które początkowo skupiało się na Azji dość szybko stało się pierwszym prawdziwie ogólnoświatowym konsorcjum. W czasie swoich licznych eskapad i poszukiwań lepszych szlaków handlowych, Kompania Wschodnioindyjska natknęła się na coś co było do tej pory nieznane Europejczykom. Mianowicie jeden z ich statków dotarł do wybrzeży Australii odkrywając nowy kontynent. Co ciekawe, Holendrzy mocno zajęci już istniejącymi sposobami pomnażania majątku, doszli do w sumie logicznego wniosku, że nowy kontynent to świetna okazja na wzbogacenie się ale nie teraz. Byli po prostu zbyt zajęci i zataili przed światem to odkrycie… na ponad 100 lat! To trochę tak jakby Kolumb był świadomy tego że odkrył Amerykę ale popłynął dalej nic nikomu nie mówiąc szukając kolejnego szlaku do Indii. Ciekawe jak by to zmieniło historię naszej cywilizacji i jak wielkie znaczenie miała decyzja Holednrów.