5 zalet i 5 wad prowadzenia działalności gospodarczej - część druga
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

5 zalet i 5 wad prowadzenia działalności gospodarczej - część druga

Biuro rachunkowe TAX Fit

W ostatnim wpisie poruszyliśmy temat zalet związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak uczciwe podejście do tematu zobowiązuje nas do wymienienia także wad. Oto druga część naszego subiektywnego rankingu. 

Pierwsza część artykułu

 

Zawiłość i zmienność prawa

Niestety, w naszym kraju od lat to niekwestionowany numer jeden we wszystkich ankietach prowadzonych wśród przedsiębiorców. Zawiłe i zmienne prawo, w szczególności prawo podatkowe, oraz możliwość dowolnej interpretacji tego prawa przez urzędników jest czynnikiem hamującym rozwój firm i bardzo stresogennym dla przedsiębiorców. W praktyce sprowadza się do tego, że jeden urząd skarbowy na coś zezwoli,a inny za to samo karze. Dlatego tak ważne jest posiadanie wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego.

 

Odpowiedzialność

Zakładając firmę bierzemy odpowiedzialność za nią, za siebie, za swoich pracowników. Taka świadomość potrafi być przytłaczająca i umiejętność zachowania “zimnej krwi” szczególnie w sytuacjach kryzysowych jest kluczowa w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

Brak przymusu

Temat ten może być dość kontrowersyjny, bo któż z nas, pracując na etacie nie marzył o tym żeby szef “dał mu więcej luzu”. Okazuje się jednak, że przyzwyczajeni do kontroli i oczekiwań zwierzchników od czasów dzieciństwa - rodziców, nauczycieli, wykładowców, przełożonych - dość szybko zaczynamy tęsknić za “dobrymi czasami” kiedy ktoś inny podejmował za nas decyzje i… brał lwią część odpowiedzialności. Bycie szefem czy managerem jest wymarzoną pracą… z reguły do dnia, kiedy sami zaczynamy piastować takie stanowisko.

 

Work - Life balance

“Zostanę jeszcze godzinę w pracy bo jak tego nie zrobię to będzie problem”, “Nie mogę wziąć wolnego bo konkurencja przecież pracuje”, “Jak ja będę odpoczywać to temat sam się nie zrobi” - te i tysiące podobnych zdań z biegiem czasu stają się mantrą dla każdego przedsiębiorcy. Znalezienie zdrowej równowagi między życiem prywatnym, a pracą jest ciężkie w normalnych sytuacjach, ale kiedy prowadzimy firmę staje się ogromnym priorytetem. Szczególnie w pierwszych latach, obsesyjna potrzeba dopięcia wszystkiego na ostatni “guzik” i sprawdzenia działań każdego pracownika prowadzi do pracoholizmu i spadku ogólnej wydolności. Równowaga w życiu przestaje być tematem teoretycznych rozważań, a staje się realnym problemem.  

 

Alfa i omega

Tutaj musimy wrócić do pierwszego punktu. Niestety, na chwilę obecną, zakładając nawet jednoosobową działalność gospodarczą stajemy się wszechwiedzący z takich tematów jak: prawo, rachunkowość podatkowa, ubezpieczenia, obowiązki przedsiębiorcy, RODO, kadry i płace oraz setek innych. Przynajmniej w teorii, bo tego wymaga od nas prawo już od pierwszego dnia.

 

Jeśli nie przeraził Państwa nasz ranking oraz jeśli nie poczuwacie się do bycia alfą i omegą we wszystkich wymienionych tematach to zapraszamy do współpracy. Chętnie pomożemy nie tylko w tematach rozliczeń podatkowych, ale podzielimy się wiedzą i doświadczeniem w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Dobre biuro księgowe to nie tylko podstawa działalności, ale także partner w interesach, który wspiera i pomaga swoim klientom. Przynajmniej my wychodzimy z takiego założenia. Zapraszamy firmy z okolic Gliwic, Zabrza, Tarnowskich Gór, Katowic i całego Śląska.