Codzienna porcja rozrywki dla przedsiębiorców sponsorowana przez ministra - co dziś?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Codzienna porcja rozrywki dla przedsiębiorców sponsorowana przez ministra - co dziś?

Zmiany zmiany zmiany

Wczoraj wyszło w życie niespodziewanie nowe rozporządzenie odnośnie walki z koronawirusem. Pisaliśmy o tym tuż przed jego ogłoszeniem czyli dwa dni temu. Co nas czeka dziś?

Najważniejszą konkluzją poprzedniego tekstu było to że: “rząd który co kilka dni zmienia zdanie, wypluwa z siebie masę rozporządzeń i co chwilę oczekuje od obywateli czegoś innego… traci wiarygodność i poparcie, a to stanowi już realny problem w czasie epidemii i tuż przed kryzysem gospodarczym.”

 

Dlatego właśnie otrzymaliśmy… listę korekt do poprzedniego rozporządzenia. Zalecamy się Państwu z nimi pobieżnie zapoznać. Dlaczego pobieżnie? Bo szkoda czasu, jutro najpóźniej pojutrze pewnie będą korekty do korekt. Tymczasem z najważniejszych punktów mamy:

 

  1. Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.” - ogłoszone w dniu w którym teoretycznie wszyscy poza nielicznymi przypadkami już mieli zaczać opuszczać hotelę. Radzimy się nie rozpakowywać, bo za chwilę pewnie rząd zmieni zdanie. 

  2. “Miejsca pracy – ułatwienia dla linii produkcyjnych” - hit sezonu, przedsiębiorcy na liniach produkcyjnych pewnie w wielu przypadkach spędzili kilkanaście godzin starając się dostosować miejsca pracy byle chociaż zachować pozory spełniania norm, tymczasem łaskawy minister pozwala nam nie wykonać czegoś jeśli to faktycznie jest niewykonalne.

  3. Wyjątki w godzinach dla seniora - ktoś przytomnie stwierdził że jeśli pacjent akurat trafi do apteki w godzinach dla seniorów i potrzebuje pilnie leku który może uratować mu życie, to jednak byłoby warto żeby apteka nie czekała do 12:01 z wydaniem mu go. Także stacje benzynowe zostały wyłączone z tego rozporządzenia. Prosze sie nie przejmować, podpowiadamy, że w ciągu kilku dni ktoś w rządzie z pewnością przypomni sobie na przykład o osobach z cukrzycą i już istniejących przepisach mówiących, że jeśli taka osoba ma atak może w dowolnym sklepie uzyskać, nawet bez płacenia np batonik aby wyrównać poziom cukru. Nim to jednak nastąpi, prosimy cukrzyków o unikanie ataków w godzinach 10:00-12:00…

 

Proszę nam wybaczyć sarkazm w tym wpisie, ale sami Państwo przyznają że ciężko jest komentować takie działania. Szczególnie w sytuacji kiedy my i nasi klienci, jako przedsiębiorcy w czasach kryzysu, musimy poświęcać codziennie czas na zapoznanie się z wymysłami ministrów, zamiast otrzymać jeden, spójny plan działania i go wdrożyć od początku do końca. Ciekawi nas po prostu czy ktoś jeszcze w rządzie pamięta że według przepisów,działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa [...] wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Na ogół mająca na celu zarabianie pieniędzy, zatrudnianie ludzi i rozwijanie firm, a nie dostosowywanie się do niekompetencji i niezdecydowania ministrów oraz ich codziennych zachcianek wynikających z braku wcześniejszego przygotowania.

 

Informacje i cytaty pochodzą ze strony:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/funkcjonowanie-hoteli-i-zakladow-pracy-korekty-w-rozporzadzeniu

oraz z Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku


PS: Jeśli nagle przestaniemy komentować bieżącą sytuację na temat rozporządzeń, prosze przejrzeć strony ministerstw i poszukać rozporządzenia o zakazie przekazywania tych informacji (co będzie zresztą dość zabawne). Póki co to tylko nasze przypuszczenie, chodź z niepotwierdzonych źródeł dobiegają informacje, że już są pierwsze tego typu rozporządzenia w służbie zdrowia zakazujące pielęgniarką czy lekarzom wypowiadać się na temat ilości testów i elementów ochronnych w szpitalach bez pozwolenia.