Czym jest PSD2
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Czym jest PSD2

Czym jest PSD2

Na pewno każdy z nas zauważył zmiany do logowania w swoim banku które nastąpiły 14 września. Wynikają one z wdrożenia nowej dyrektywy dla sektora finansowego.

 

Czym jest PSD2?

Z angielskiego Payment Services Directive to druga z kolei dyrektywa która skupia się głównie na tak zwanym silnym uwierzytelnianiu. Oznacza to, w najprostszym tłumaczeniu, że logowanie do banku i uwierzytelnianie płatności będzie wymagało użycia co najmniej trzech danych do autoryzacji, a nie dwóch jak dotychczas. Może to być autoryzacja urządzenia którego używamy, kod sms, dana biometryczna lub zatwierdzenie logowania w dodatkowej aplikacji. 

 

Coś dla przedsiębiorców.

Tych z Państwa którzy prowadzą własny biznes, najbardziej zainteresują dwie zmiany. Po pierwsze integracja kont z różnych banków. Przynajmniej w teorii możliwe będzie oferowanie nowej usługi bankowej polegającej na stworzeniu systemu do zarządzania środkami finansowymi rozproszonymi w różnych bankach. Sprawi to że łatwiej będzie kontrolować wydatki i wpływy naszego przedsiębiorstwa. Po drugie zmiany dotyczące e-płatności. Jeśli prowadzimy działalność związaną z płatnościami online, możliwe będzie zintegrowanie naszego systemu płatności za usługi lub produkty bezpośrednio z bankami, bez pośredników takich jak PayU czy PayPal. Pozwoli nam to zaoszczędzić na prowizji. Sklepy internetowe, uzyskując autoryzację, będą mogły zlecić płatność bezpośrednio na koncie klienta.

 

Płatności zbliżeniowe.

Zmienione zostaną także zasady płatności zbliżeniowych. Co piąta płatność będzie wymagała podania kodu PIN, a klienci, którzy stracą kartę będą odpowiadać jedynie do kwoty 50 euro, czyli o 100 euro mniej niż dotychczas. W sytuacjach w których usługodawca blokuje jakąś kwotę na naszym rachunku, na przykład za przejazd lub wynajem, zawsze będą wymagały autoryzacji i podania dokładnej kwoty usługi. 

 

Tyle jeśli chodzi o pozytywy wprowadzane przez PSD2 w chwili obecnej. Dyrektywa ta wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę, związaną z dostępem do historii kont, ale na dzień dzisiejszy jest to tylko teoretyczna zmiana. Dlaczego? O tym napiszemy innym razem. Dlatego zachęcamy do śledzenia naszego bloga i polubienia nas na portalu facebook.com