Dzień Dziecka: Od Deklaracji Praw do Globalnego Świętowania
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 8:00 - 16:00

Dzień Dziecka: Od Deklaracji Praw do Globalnego Świętowania

Dzień Dziecka: Od Deklaracji Praw do Globalnego Świętowania

Choinka na Boże Narodzenie to wpływ kulturowy Niemiec. Większość rytuałów wielkanocnych zawdzięczamy Włochom i Francji. Halloween to import ze Stanów. Ale czy jest jakieś święto które świat zawdzięcza Polakom ? Tak! Dzień dziecka.

Dzień Dziecka, obchodzony na całym świecie, jest jednym z najbardziej radosnych i powszechnych świąt, poświęconym małym mieszkańcom naszego globu. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak długa i ciekawa jest historia tego wyjątkowego święta. Prześledźmy więc genezę Dnia Dziecka i dowiedzmy się, skąd wzięło się to święto, które tak bardzo cieszy najmłodszych.

Historia Dnia Dziecka sięga początków XX wieku, gdy różne kraje zaczęły podejmować działania na rzecz ochrony praw i dobrostanu dzieci. Wiele organizacji społecznych i politycznych domagało się ustanowienia specjalnego dnia dedykowanego dzieciom, aby podkreślić ich znaczenie i potrzeby.

 

Warto wspomnieć o Deklaracji Genewskiej z 1924 roku, która była jednym z ważnych kroków w drodze do ustanowienia Dnia Dziecka. W deklaracji tej Liga Narodów zobowiązała się do promowania praw dzieci i ustanowiła dzień, który miał być poświęcony ich dobrostanowi. Inicjatywa ustanowienia Dnia Dziecka narodziła się w wyniku starania polskiej działaczki społecznej Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i lekarza. W 1954 roku obaj założyli Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które zaproponowało ustanowienie Dnia Dziecka.

 

W efekcie tych starań, 20 listopada 1959 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Deklarację Praw Dziecka. Jednym z artykułów tej deklaracji był zapis o ustanowieniu Dnia Dziecka, który obchodzić miano jako wyraz szacunku dla dzieci na całym świecie.

 

Obecnie Dzień Dziecka jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie, zazwyczaj 1 czerwca lub 20 listopada. Jest to dzień pełen radości, zabaw i prezentów, ale również refleksji nad prawami i potrzebami najmłodszych członków społeczeństwa. Współczesne obchody Dnia Dziecka często są również okazją do podejmowania działań na rzecz dobra dzieci, takich jak zbiórki charytatywne, akcje edukacyjne czy kampanie społeczne mające na celu poprawę warunków życia najmłodszych.

 

Podczas gdy myślimy o dobroci i potrzebach dzieci, warto również zadbać o stabilność ich przyszłości. Biuro rachunkowe Taxfit dostarcza wszechstronne usługi księgowe, zapewniając pełne wsparcie w obszarze prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Zapraszamy do kontaktu!