Estoński CIT: przewaga dla twojej firmy -  jak Taxfit może Ci pomóc
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 8:00 - 16:00

Estoński CIT: przewaga dla twojej firmy - jak Taxfit może Ci pomóc


W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym każda oszczędność i każde uproszczenie procesu podatkowego ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców. Dlatego też coraz więcej firm rozważa skorzystanie z estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek, jako korzystnej alternatywy do tradycyjnego podatku dochodowego od osób prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest estoński CIT, jakie przynosi korzyści i jak nasze biuro rachunkowe Taxfit może wesprzeć Cię w jego wdrożeniu i rozliczaniu.

Co to jest estoński CIT?

Estoński CIT to nowoczesny model opodatkowania, który stawia na elastyczność i wsparcie dla firm reinwestujących zyski. W odróżnieniu od tradycyjnego CIT, w którym firmy muszą regularnie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, estoński CIT umożliwia odroczenie płatności podatku do momentu wypłaty zysków przez spółkę. W praktyce oznacza to, że dopóki zysk jest reinwestowany i nie jest wypłacany udziałowcom, nie musisz płacić podatku dochodowego​.

 

Zalety estońskiego CIT dla Twojej firmy

Brak comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek: Dzięki estońskiemu CIT Twoja firma nie musi odprowadzać comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy, co znacznie uproszcza zarządzanie finansami oraz redukuje koszty administracyjne.

Niższe efektywne opodatkowanie: Choć nominalne stawki estońskiego CIT wynoszą nieco więcej niż klasyczny CIT , to efektywne obciążenie podatkowe jest niższe dzięki możliwości odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę od podatku od zysków kapitałowych​.

Większa elastyczność finansowa: Twoja firma może samodzielnie decydować, kiedy zapłacić podatek. Dopóki zysk pozostaje w firmie, nie ma obowiązku ich opodatkowania, co pozwala na lepsze zarządzanie środkami i większą elastyczność finansową​ 

Uproszczona księgowość: Estoński CIT nie wymaga prowadzenia zaawansowanej rachunkowości podatkowej, co oznacza mniej papierkowej roboty i niższe koszty związane z obsługą księgową​

 

Dla kogo jest estoński CIT?

Estoński CIT jest idealny dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych oraz prostych spółek akcyjnych, które chcą reinwestować swoje zyski i uniknąć bieżącego opodatkowania. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, które planują intensywny rozwój i potrzebują dodatkowych środków na inwestycje.

 

Jak Taxfit może Ci pomóc?

Przejście na estoński CIT wymaga szczegółowej analizy i przygotowania. Nasze biuro rachunkowe Taxfit oferuje kompleksowe wsparcie tego procesu. Ocenimy, czy Twoja firma spełnia warunki do skorzystania z estońskiego CITu oraz jakie korzyści może przynieść ta forma opodatkowania. Przeprowadzimy również kalkulacje kosztów wejścia i potencjalnych oszczędności. Wreszcie pomorzemy w przygotowaniu i wdrożeniu wszystkich niezbędnych zmian, w tym w przekształceniu formy prawnej, jeśli to konieczne. Taksfit zawsze liczy na długa i owocną współpracę ze swoimi klientami dlatego także świadczymy ciągłą obsługę księgową, monitorujemy utrzymywanie warunków opodatkowania estońskim CITem oraz dbamy o prawidłowe raportowanie i rozliczanie.