Ile kosztuje pandemia?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 8:00 - 16:00

Ile kosztuje pandemia?

Ile kosztuje pandemia?

CNN niedawno wyemitowało wypowiedź Mike’a Ryan’a - dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia na temat tego że BYĆ MOŻE niedługo zostanie ogłoszona pandemia COVID-19. 

W udzielonym wywiadzie powiedział on że:

“...Jeśli chodzi o COVID-19, to tym, czego jeszcze nie rozumiemy, jest dynamika transmisji. Widzieliśmy przyspieszenie przypadków zachorowań w takich miejscach jak Korea. Nadszedł czas, aby przygotować się na ogłoszenie pandemii. Ale na ogłoszenie jej jest jeszcze za wcześnie“.

 

Szczególnie ostatnie zdanie nie bardzo zostało zrozumiane przez pseudo dziennikarzy i w związku z tym dalej mamy festiwal click baitów na portalach informacyjnych. Newsy o pandemii i tym jak kolejne tysiące osób zarażają sie śmiertelnie niebezpieczna chorobą oraz setki z nich umierają atakują nas z każdej strony. Wiele zakładów pracy organizuje homeoffice dla swoich pracowników, ludzie masowo wykupują ryż i mąkę ze sklepów, a tłumiona panika narasta. Nasze zdanie już Państwo poznali w poprzednim wpisie na ten temat, więc nie będziemy się powtarzać. Dziś jednak spojrzymy na temat z trochę innej strony. Jeśli zostanie ogłoszona pandemia… ile może to nas kosztować?

 

Ostatnia pandemia ogłoszona przez WHO miała miejsce w 2009 roku i trwała niemal 2 miesiące. Chodzi oczywiście o przypadki zachorowań związane ze świńską grypą czyli wirusem A/H1N1. Reakcje były podobne, a poziom paniki nawet wyższy. Dziś spójrzmy na tamte wydarzenia z perspektywy czasu i oceńmy ile poszczególne kraje wydały pieniędzy na fali rosnących niepokojów.Ekonomia domowa

Nim jednak przejdziemy do ekonomii krajowej, chcielibyśmy odpowiedzieć na ważne pytania, które pojawiają się coraz częściej. Czy robienie zapasów jedzenia, wody i zmiana swojego hobby na bycie tzw. prepersem ma sens? Co sie stanie jeśli wirus zostanie u nas wykryty i służby epidemiologiczne nałożą na nas kwarantannę domowę? Czy umrzemy z głodu jeśli się nie przygotujemy? Pytania dla wielu mogą się wydawać tendencyjne ale panika i logika nigdy nie idą w parze. Przypominamy że nie żyjemy w średniowieczu i nikt nas nie zamknie pod kluczem jak trędowatych licząc że być może przeżyjemy bez jedzenia i wody. Jeśli ktoś zostanie poddany kwarantannie domowej to należy się skontaktować telefonicznie z Wojewodą danego regionu. Na nim bowiem spoczywa obowiązek dostarczenia nam niezbędnych produktów. Warto też obejrzeć wywiad z Ministrem Zdrowia przeprowadzonym przez portal Gazeta.pl. Jeden z bardziej rzetelnych, kompetentnych i dobrze przeprowadzonych wywiadów w tym temacie. Rozwiewa on wiele wątpliwości:

https://www.youtube.com/watch?v=zHjEulZl5sM

 

Ekonomia Krajowa

Tymczasem powróćmy do skutków ekonomicznych na skalę krajową ostatniej pandemii. Jej ogłoszenie w znaczący sposób obciążyło podatników w krajach europejskich dodatkowymi kosztami. A na co zostały wydane te pieniądze:

 

Francja w tym temacie była absolutnym rekordzistą wśród panikujących narodów - jakoś nas to nie dziwi. W tym kraju wydano 860 000 000 euro na szczepionki z których skorzystało zaledwie 5% obywateli. 150 000 000 euro na wypłacanie nadgodzin dla pielęgniarek i lekarzy. 95 000 000 euro za… wynajem magazynów na szczepionki i dodatkowy sprzęt medyczny, wśród którego zakupiono między innymi szczykawki za kwotę ponad 8 500 000 euro. Firmy tworzące kampanie edukacyjne dla rządu też dostały swój kawałek tortu bo aż 6 000 000 euro.Jakby tego było mało to rząd zapłacił podwójnie. Nie tylko kupując zbędne szczepionki ale także płacąc za ich utylizację najczęściej tym samym firmom aż 48 000 000 euro.

 

Podobne wydatki poniosły niemal wszystkie kraje europejskie na czele z:

Niemcami - 417 000 000 euro na szczepionki z których skorzystało około 10% populacji.

Holandią - 300 000 000 euro na szczepionki z których nie skorzystał niemal nikt.

Włosi - 184 000 000 euro za szczepionki z których skorzystało tym razem aż 4% obywateli.

 

Tylko jeden europejski kraj w tamtym czasie zachował się racjonalnie i nie utopił ogromnych środków finansowych swoich obywateli w niepotrzebnych, niesprawdzonych i najprawdopodobniej nieskutecznych szczepionkach - Polska. Miejmy nadzieję że sytuacja się powtórzy i również tym razem, rządzący także zachowają zdrową równowagę między profilaktyką a przesadą.