Jak głupie decyzje można podjąć? Bardzo, bardzo, bardzo głupie...
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Jak głupie decyzje można podjąć? Bardzo, bardzo, bardzo głupie...


Trwa obecnie regularna wojna między przedsiębiorcami i rządem. Rozgoryczeni restauratorzy pytają kto przekonał rząd do otwarcia kasyn w Polsce, a pozostawienia w zapaści branży gastronomicznej. 

Wiele decyzji rządu wydaje się chaotycznych i bezsensownych. Więc przygotowaliśmy dziś coś na poprawę humoru. Okazuje się bowiem że chaos w polskiej polityce blednie w porównaniu z innymi historycznymi przykładami. Oto zestawienie kilku najgłupszych decyzji które dały się w znaki obywatelom i gospodarce. O dziwo na liście nie ma Polski.

 

Birma - kraj który skręcał na lewo

O tym kraju ostatnio jest głośno ponieważ 1 lutego 2021 roku miał miejsce pucz w którym generałowie odsunęli demokratycznie wybrany rząd od władzy. Jednak nie to było najdziwniejsze w historii tego kraju. Obowiązuje tam bowiem ruch prawostronny. I nie byłoby w tym fakcie nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt że większość pojazdów - szacunkowo nawet 90% dostosowanych jest do ruchu lewostronnego. Skąd więc wziął się ten paradoks? Generał Ne Wina w 1970 roku, pod wpływem konsultacji z wróżbitą i… sennego koszmaru doszedł do wniosku że jego kraj zbyt szybko się liberalizuje i idzie w stronę polityki komunistycznej. Jak należało temu przeciwdziałać? Edukacją, reformami, wprowadzeniem zrównoważonych programów społecznych? O nie. Lepiej i skuteczniej, przynajmniej według astrologów i generała było… zmienić rodzaj ruchu na prawostronny. Jak pomyślano tak też zrobiono i jednym dekretem, z dnia na dzień, bez uprzedzenia wprowadzono obowiązujące w całym kraju przepisy. Efekt jest taki że kraj po 50 latach od tamtego wydarzenia dalej boryka się z problemami komuniacyjnymi, a pasażerowie wysiadajacy z autobusów wchodzą prosto pod koła nadjeżdżających samochodów.

 

Rosja

Rosjanie słyną dziś z wydobycie surowców naturalnych na dalekiej syberii. Jednak przed 1867 rokiem Imperium Rosyjskie miało w swoich granicach jeszcze tereny jeszcze bogatsze o znacznie większym potencjale ekonomicznym. Jednak pod wpływem przegranych wojen Krymskich Rosjanie sami zaproponowali sprzedaż tego terytorium Stanom Zjednoczonym za kwotę 7,2 miliona dolarów ( po uwzględnieniu inflacji, dziś byłaby to kwota 125 mln dolarów). Niby dużo ale… już po trzech dekadach od podpisania porozumienia odkryto nad rzeką Jukon, pokłady złota które rozpoczęły słynną gorączkę złota w Klondike. Rosjanom nie chciało się przeprowadzić dokładnych badań geologicznych więc zyskali Amerykanie. Ponadto w późniejszych latach znaleziono tam także ropę naftową, gaz ziemny, platynę, miedź, cynę, nikl i uran. Jakby tego było mało sam przemysł leśny lub rybołówstwo dostarczają dziś w USA znacznie więcej dochodu niż była warta transakcja. Warto wiedzieć że jednym z negocjatorów po stronie USA był nasz rodak generał Włodzimierz Krzyżanowski. Ciekawe czy dostał od rządu federalnego premię za dobrze wykonana pracę?

 

Anglia

O niezwykłym wręcz facie mogli mówić dwaj przedsiębiorcy Medarda Chouart i Pierre-Esprit Radisson. Panowie z zawodu byli traperami. Jednak ich losy układały się dość różnie. Raz byli sławni i bogaci, innym razem lądowali w więzieniu. Sytuację jednak zmieniła wizyta na dworze króla Karola II. Ten przemiły władca wystawił w 1670 roku, po udanej wyprawie kolonizacyjno - handlowej dokument fundujący nową kompanię. Dokument ten oddawał w dzierżawę na 100 lat tereny zajmujące działy wodne wszystkich rzek uchodzących do Zatoki Hudsona dla nowo powstałego przedsiębiorstwa. Nie wiadomo co kierowało władcą że był aż tak hojny ale istnieją teorie według których był zbyt zajęty aby spojrzeć na mapę i dokładnie sprawdzić teren o którym mowa. Jak dużą powierzchnię pod monopolistyczne działania zyskała powołana wtedy do życia i istniejąca zresztą do dziś Kompania Zatoki Hudson? Około 4 miliony kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej powierzchnię równą połowie dzisiejszej Kanady. To się dopiero nazywa program dofinansowania dla nowych przedsiębiorstw!

 

USA

W 1961 CIA przygotowywało szczegółowy plan inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę w celu obalenia Fidela Castro i zwiększenia wpływów USA w tym regionie. Plan był dobry jednak wymagał dodatkowego rozpoznania i jeszcze kilku miesięcy przygotowań. Jednak pod wpływem nacisków wywołanych przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego znacznie przyspieszono jego realizację. Efektem była nieudana operacja znana szerzej pod nazwą Inwazja w Zatoce Świń. Zamiast precyzyjnego uderzenia, miały miejsce ciężkie walki w wyniku których USA nie tylko zaliczyło sowitą, międzynarodową wtopę ale także o mało nie doprowadziło do wybuchu III wojny światowej. Za całą sytuację, politycy obarczyli odpowiedzialnością… zarząd CIA szeroko rozdając zwolnienia. Rolę prezydenta w zajściu przez wiele lat pomijano.

 

Część II wpisu - https://taxfit.pl/blog/jak_glupie_decyzje_mozna_podjac_bardzo_bardzo_bardzo_glupie_-_czesc_2