Kiedy wysyłamy pracownika na szkolenie BHP?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Kiedy wysyłamy pracownika na szkolenie BHP?

Kiedy wysyłamy pracownika na badania BHP?

Kiedy zatrudniamy pracownika na umowę o pracę, mamy obowiązek nałożony kodeksem pracy, aby przeprowadzić dla niego szkolenie BHP - i w tym temacie w sumie wszystko. Nic dodać nic ująć. Jednak jak sprawa wygląda w przypadku umowy zlecenie lub stażów?

Naszym głównym obowiązkiem jako pracodawcy, względem każdego z naszych pracowników jest zapewnienie im bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków pracy. Nie ma znaczenia w tym kontekście forma umowy jaką z nimi zawieramy. Dotyczy to zarówno umowy o pracę, umowy zlecenie, a także stażów.  Zgodnie z przepisami prawa, sami decydujemy czy wysłać stażystę lub zleceniobiorcę na szkolenie BHP. Chodź w tym pierwszym przypadku może to być podchwytliwe. O ile formalnie nie zatrudniamy stażysty z Powiatowego Urzędu Pracy w trakcie trwania stażu, o tyle wewnętrzne przepisy urzędu wymagają abyśmy przeprowadzili sami, chociaż podstawowe szkolenie BHP. O szczegóły warto zapytać w pobliskim placówce, ponieważ urzędnicy często nie kwapią się z przypomnieniem nam o tym obowiązku ale z przyjemnością przeprowadzą kontrolę. Najprostszym rozwiązaniem jest więc wysłanie stażysty na takie same szkolenie BHP jak zwykłego pracownika.

 

Ostatnim przypadkiem jest kwestia umowy zlecenie. Dobrze jest dodać do umowy zapisy dotyczące szkoleń BHP już na etapie jej przygotowywania. Powinny jasno precyzować że zleceniobiorca ma obowiązek znać i stosować zasady bezpieczeństwa pracy dla miejsca które ustalimy jako docelowe podczas wykonywania dla nas zlecenia. Jest to także jedyny przypadek w którym możemy określić po czyjej stronie będzie obowiązek zapłaty za ewentualne szkolenia czy nawet wymagane badania lekarskie (w dwóch poprzednich to my pokrywamy koszty bezwzględnie). Jak sprawa wygląda z “drugiej strony barykady”? Tu jest dość prosto, każdy pracownik, zleceniobiorca czy stażysta ma bezwzględny obowiązek spełnić wyznaczone przez nas kryteria, udać się na ustalone szkolenia czy nawet… podjąć się rozwiązania zleconych testów z zasad BHP (rzadkie rozwiązanie ale się zdarza, szczególnie w firmach gdzie zdrowie lub życie pracownika jest szczególnie narażone). Jedyną alternatywą, jeśli pracownik się nie zgadza, jest rezygnacja z pracy. 

 

Podsumowując warto przypomnieć że szkolenia BHP, bez względu na formę umowy jaką mamy z pracownikiem są dobrym rozwiązaniem. Jak się Państwo dowiedzieli, ich przeprowadzenie nie zawsze jest obowiązkowe, jednak dobrze by było, kiedy w Państwa firmach, każdy pracownik przeszedłby takie szkolenie. Dlaczego? Bo nie tylko zabezpieczają one interesy firmy ale także przypominają że inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, zawsze jest dobrą inwestycją.