Kody PKD
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Kody PKD


Zakładasz działalność gospodarczą? Chcesz rozszerzyć swoje usługi? Wypełniasz wniosek unijny i nie jesteś pewny czy dotacje obejmują zakres Twojej działalności? Z pewnością życie ułatwi CI lista kodów PKD.

Co to jest PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności to lista stworzona przez Radę Ministrów która odpowiada za podział i grupowanie rodzajów działalności gospodarczej dopuszczalnej na terenie Polski. Firmy działające na rynku mogą świadczyć usługi różnego rodzaju, jednak muszą one znajdować się na liście PKD. Najczęściej wybieramy główny rodzaj działalności określony przez jeden kod PKD np 69.20.Z czyli “Działalność rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe” oraz kilka dodatkowych, które pozwolą świadczyć naszym klientom inne usługi. Skąd jednak wiedzieć jakie kody za co odpowiadają i co dokładnie oznaczają? Czasami nawet jeśli znamy numer i nazwę ciężko jest wywnioskować czy na pewno jest to ten kod o który nam chodzi. Warto wtedy zajrzeć na stronę:


https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

 

Tam poza pełną lista kodów otrzymamy także wygodną wyszukiwarkę oraz dokładne wyjaśnienie co obejmuje, a czego nie obejmuje dana klasa kodów. Dodatkowo warto pamiętać że wybór niektórych PKD może wpływać na rodzaj opodatkowania który posiadamy więc zawsze warto skonsultować się ze swoją księgową. Nasi pracownicy są zawsze do Państwa dyspozycji w razie wątpliwości.