Mechanizm podzielonej płatności
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Mechanizm podzielonej płatności

Split payment

Ktoś kiedyś powiedział, że najlepszy sposób w jaki rząd może pomóc rozwijać przedsiębiorczość w danym kraju, to w nią nie ingerować i zapewnić przejrzyste, stabilne zasady jej prowadzenia oraz rozliczania podatków.

Kierując się tą zasadą… rząd wprowadza kolejne zmiany. Tym razem od 1 listopada znika rozliczanie transakcji zgodnie z zasadami odwrotnego obciążenia. Zamiast tego każda transakcja na kwotę powyżej 15’000zł będzie rozliczana za pomocą podzielnej płatności. 

 

Jaka jest różnica?

Jeśli sprzedajemy towar lub usługę, które wartością sprzedaży przekracza wspomniane 15’000zł, należy na fakturze zawrzeć OBOWIĄZKOWO klauzulę “MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI”. Nie ma znaczenia ilość wynikających z niej płatności! Jeśli faktura nie posiada tego oznaczenia, mamy możliwość jako sprzedawcy wystawić fakturę korygującą lub jako nabywcy wystawiając notę korygującą. Za brak takiego oznaczenia będziemy ‘nagradzani’ w skarbówce sankcją w wysokości 30% kwoty podatku związanego z wystawioną fakturą, i to zarówno jako sprzedawcy oraz nabywcy. Oczywiście nabywca może wystawić wspomnianą notę korygującą jednak musi pamiętać o obowiązkowym podzieleniu płatności na kwotę netto i podatek VAT, które muszą być przelane na osobne rachunki bankowe. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest sytuacja w której faktura jest wystawiona w formie kompensaty.Jakie towary podlegają tej regulacji?

Dokładną listę towarów i usług znajdziemy w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Są to głównie: elektronika, paliwa, sprzęt fotograficzny, usługi budowlane, części samochodowe,...

 

Nowość, nie nowość

Split payment (czyli podzielona płatność) została wprowadzona teoretycznie już w lipcu 2018 roku do przepisów o podatku VAT. Zmieniło się właściwie tylko to, że jak dotąd to podatnicy sami decydowali się czy użyją nowej metody czy tradycyjnej. Od początku listopada tego wyboru już nie mamy, są za to na pocieszenie nowe sankcję. 

 

Pomoc księgowa

Oczywiście jak zwykle, nasze biuro księgowe pozostaje do Państwa dyspozycji w tym temacie. Zapraszamy zarówno obecnych jak i przyszłych klientów do kontaktu telefonicznego lub mailowego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.