
Już pierwszego dnia 2025 roku firmy osiągające przychody powyżej 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe staną przed koniecznością raportowania danych w nowym formacie. Jednolity Plik Kontrolny dla podatku CIT (JPK CIT) staje się dla nich obowiązkowy.
Zmiana ta ma na celu (jak zawsze) zwiększenie przejrzystości podatkowej oraz poprawę efektywności kontroli skarbowych. Jakie są kluczowe aspekty tych zmian i co oznaczają one dla przedsiębiorców?
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to standardowy format raportowania danych podatkowych, który już od kilku lat stanowi narzędzie stosowane w relacjach z administracją skarbową. W 2025 roku wprowadzone zostały znaczonce zmiany dotyczące raportowania CIT w formacie JPK.
Nowe struktury JPK CIT obejmą przede wszystkim szczegółowe dane dotyczące dochodów, kosztów oraz ulg podatkowych. Obowiązek ten ma dotyczyć firm z przychodami przekraczającymi 50 mln euro rocznie oraz podatkowych grup kapitałowych, co oznacza, że w praktyce obejmie większe podmioty gospodarcze i koncerny międzynarodowe. Oto co się zmieniło w tym roku w JPK CIT
-
Nowa struktura danych – obowiązek przesyłania bardziej szczegółowych informacji podatkowych, w tym podziału dochodów według źródeł oraz rozliczenia ulg i zwolnień podatkowych.
-
Raportowanie kwartalne – zamiast rocznych deklaracji CIT, firmy będą zobowiązane do przesyłania danych w odstępach kwartalnych, co ma poprawić bieżącą kontrolę ze strony administracji skarbowej.
-
Integracja z systemami księgowymi – wymagane będzie dostosowanie oprogramowania księgowego w firmach do nowego formatu JPK CIT.
-
Automatyczne weryfikacje – nowa struktura plików pozwoli administracji skarbowej na szybsze i bardziej precyzyjne weryfikowanie zgodności danych podatkowych.
Wprowadzenie nowych struktur JPK CIT niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania dla przedsiębiorców. Z jednej strony, jednolity format danych zwiększa przejrzystość informacji podatkowych, ogranicza ryzyko częstych kontroli skarbowych oraz przyspiesza procesy rozliczeń. Są to zdecydowane plusy szczególnie dla dużych firm. Z drugiej jednak strony, firmy muszą ponieść koszty dostosowania swoich systemów informatycznych do nowych wymogów i przeszkolić rzesze pracowników. Tutaj nie tylko skala firmy stanowi czynnik negatywny ale także częstotliwość zmian wprowadzanych przez rząd. Polscy przedsiębiorcy już zdążyli się przyzwyczaić do tego, że każdego roku dostajemy od władzy "bonus" w postaci zmian systemów podatkowych, rozliczeniowych czy innych niespodzianek. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że mając we wspomnieniach Polski Nowy Ład to 2025 rok nie zaczął się aż tak strasznie.
Jak więc możesz się przygotować do nowych struktur JPK CIT? Zdecydowanie zalecamy audyt systemów księgowych – upewnij się, że Twoje oprogramowanie księgowe jest kompatybilne z nowymi wymogami. Skorzystaj także z naszego wsparcia - zawsze chętnie Ci pomożemy ponieważ usługi biura rachunkowego TAXFIT obejmują kompleksowe doradztwo w zakresie wdrożenia nowych struktur raportowych. Przeprowadź szkolenia dla zespołu – zainwestuj w szkolenia dla swoich pracowników, aby uniknąć ryzyka błędów i opóźnień.