Potwierdzenia z wniosków o zwolnienie z ZUS ukryte w PUE
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Potwierdzenia z wniosków o zwolnienie z ZUS ukryte w PUE

Potwierdzenia z wniosków o zwolnienie z ZUS ukryte w PUE

WIelu przedsiębiorców , niemal 2 mc temu złożyło wnioski o zwolnienie z ZUSu. Do tej pory nie otrzymali decyzji z ZUS. Czy aby na pewno? 

Poziom abstrakcji jaki są w stanie wymyślić urzędnicy za każdym razem bije nowe rekordy. Z rozmów z naszymi kontrahentami i znajomymi prowadzącymi firmy wynika, że czekają oni na informację co z ich wnioskami. Często okazuje się że informacje na ten temat zostały do nich wysłane już dawno temu. W jaki sposób? Za pomocą e-maila, sms-a czy może tradycyjnej poczty? Nic z tych rzeczy!

 

Jeśli złożyliście wnioski, warto sprawdzić czy są odpowiedzi w PUE czyli Platformie Usług Elektronicznych. To jakże nowoczesne rozwiązanie, na wstępie informuje nas że… potrzebna nam jest przeglądarka starszego typu, bo np Google Chrome nie wspiera już, niemal nie istniejącej technologii Flash na której oparta jest w dużej mierze platforma, dlatego urzędnicy zalecają instalację przeglądarki Internet Eksplorer (także wycofanej kilka lat temu). 

 

Niemniej jednak jeśli zdobędziemy wystarczająco archaiczne narzędzia, możemy się zalogować za pomocą naszego numeru petenta w ZUS. Oczom naszym ukaże się panel sterowania żywcem wyciągnięty z lat 90-tych gdzie ciężko wybrać cokolwiek do kliknięcia. Jednak w gąszczu informacji należy namierzyć lewą kolumnę i zakładkę o nazwie “Dokumenty i wiadomości korespondencja z ZUS”. 

 

Nawet jeśli nasz wniosek składaliśmy w formie pisemnej do specjalnej antykryzysowej skrzyneczki, to odpowiedź będzie na nas czekać właśnie tutaj. I do tego momentu byłoby jeszcze w miarę standardowo. Wiadomo, nie każdy używa PUE, połowa przedsiębiorców nawet nie pamięta o tym narzędziu. Oczekiwanie że ZUS albo jakakolwiek inna instytucja rządowa będzie szła przedsiębiorcą na rękę wysyłając np informacje o statusie wniosku e-mailem to oznaka szaleństwa jednak… Tym razem ZUS wyszedł naprzeciw przedsiębiorcą!

 

Powiadamia nas o tym, że jest odpowiedź na nasz wniosek i czeka ona we wspomnianym systemie PUE. Jaki jest zatem problem? ZUS robi to poprzez wykorzystanie… systemu PUE. Tak jest szanowni Państwo, klikając wspomniany link “Dokumenty i wiadomości korespondencja z ZUS” zobaczymy w tabelce “dokumenty” odpowiedź na nasz wniosek, a w tabelce “wiadomości” informacje o tym że odpowiedź została udzielona i czeka tuż obok. Powiadomiono płatnika? Powiadomiono! Więc w czym problem? Brak logiki, stres i godziny spędzone na infolinii przez przedsiębiorców, którzy uzyskali jedynie informacje że “odpowiedź wysłano” w żaden sposób nie przeszkadza przecież urzędnikom. 

 

Tak, czy inaczej warto sprawdzić status wniosku w PUE, ponieważ należy dołączyć decyzję ZUS do składanych u księgowej dokumentów. I to każdorazowo, ponieważ nawet jeśli składaliśmy od razu wniosek na 3 mc zluzowania daniny to ZUS nie wystawi nam jednej decyzji, a 3 kolejne - po jednej na każdy miesiąc - więc warto o tym pamiętać.