Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Jak państwo ‘pomaga’ przedsiębiorcą na papierze, dziś bierzemy pod lupę komunikat ZUS dotyczący ‘uproszczonej formy pomocy’.

Wczoraj pod tym samym tytułem, jak nasz wpis, pojawił się komunikat na stronie ZUSu. Jak dowiadujemy się z niego, jeśli posiadamy problem z uregulowaniem płatności możemy wnioskować o pomoc na jeden z wybranych sposobów:

  • Odroczyć o 3 mc płatność bieżących składek
  • Zawiesić na 3 mc realizację płatność związanych z zaległościami w ZUS

 

W zaistniałej sytuacji gospodarczej, dla wielu firm odroczenie płatności bieżących składek stanowi kuriozalne rozwiązanie - wciąż nie wiadomo ile potrwa profilaktyczna kwarantanna i zawieszenie lub ograniczenie niektórych gałęzi gospodarki, szczególnie w sektorze usługowym. W ten sposób, może okazać się że po okresie zawieszenia będziemy przez kolejne 3 mc płacić podwójne składki ZUS. Przy czym nikt nie daje gwarancji, że źródło dochodu zostanie wznowione poprzez przywrócenie normalnych zasad funkcjonowania firm. Oczywiście możliwe jest dalsze odroczenie, jednak wiąże się ono z wydłużeniem okresu podwójnych opłat.

 

Zawieszenie płatności wydaje się być trochę bardziej sensownym rozwiązaniem, jednak jeszcze raz podkreślamy... nie chodzi tu o bieżące składki ZUS, a o zaległe płatności. Przedsiębiorcy w obecnej chwili martwią się podstawową płynnością finansową znacznie bardziej niż zaległościami. 

 

Bez względu na formę ‘pomocy’ którą wybierzemy, sam wniosek zawarty na stronie wydaje się prosty. Musimy jednak do niego dołączyć jeszcze inne informacje:

  • Wniosek związany z pomocą de minimis w ramach której otrzymamy ‘ulgi’. 
  • Wskazać we wniosku głównym w jaki sposób epidemia wpłynęła na stan finansowy naszej firmy. 
  • Oraz jeśli prowadzimy pełną księgowość, do wniosku należy załączyć… sprawozdanie finansowe za rok 2018 lub 2019

 

Warto więc zapytać: co z bieżącymi należnościami? W mediach pojawia się wiele komunikatów, póki co są to jednak tylko propozycje polityczne. W ciągu najbliższych dni, ma pojawić się PROJEKT specustawy. Nasze księgowe i księgowi, pracują z najwyższym zaangażowaniem, aby śledzić proponowane przez rząd zmiany i rozwiązania. Dlatego będziemy Państwa informować na bieżąco, jak tylko pojawią się potwierdzone i przyjęte przez rząd rozwiązania.

 

Link do komunikatu ZUS:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842