Zamieszanie w związku ze zmianami prawa dla ulgi abolicyjnej
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Zamieszanie w związku ze zmianami prawa dla ulgi abolicyjnej


Wielu klientów naszego biura rachunkowego ostatnio dopytywało się o tą kwestię więc śpieszymy wyjaśnić co i jak.

Co to jest Ulga abolicyjna?

Jest to ulga podatkowa w Polsce, skierowana do podatników którzy uzyskali przychód poza granicami naszego kraju. Jednak ważne jest to żeby kraj uzyskania dochodu, w swoich przepisach prawnych miał metoda proporcjonalnego odliczenia. Mówiąc po ludzku, mechanizm ten pozwala nam na uniknięcie podwójnego opodatkowania.

 

Rozliczamy 2020

Podatnik pracujący poza granicami Rzeczypospolitej w 2020 może odliczyć podatek zapłacony w Polsce (rozliczony na zasadach proporcjonalnego odliczenia), jeśli wcześniej nie mógł skorzystać ze zwolnienia podatku zgodnie z zasadami zwolnienia z progresją


Ile można zaoszczędzić na podatku

Podatnik może w skrajnych przypadkach nawet nie płacić podatku wcale, ponieważ ulga odliczana jest od podatku. Dokładna kwota odliczenia jest równa temu co mogliśmy zaoszczędzić stosując metodę wyłączenia z progresją zamiast opodatkowania dochodów zagranicznych w Polsce.

 

Co z obecnym rokiem

W tym roku ulgę abolicyjną rozliczamy na tych samych zasadach co poprzednio. Ograniczenie ulgi abolicyjnej wprowadzane przez rząd, będzie miało miejsce przy rozliczaniu dochodów za 2021 czyli w przyszłym roku.

 

Brzmi skomplikowanie

Tak. Zrozumienie ciągle zmieniających się przepisów prawa podatkowego i unikanie nadpłacania i tak niemałych podatków przypomina czasem próbę wyjścia z labiryntu. Dlatego warto zgłosić się do nas i zaufać specjalistom od rachunkowości. Dla naszego biura rachunkowego, ten gąszcz przepisów to chleb powszedni.