Zmiana stawki PIT i kosztów uzyskania przychodów
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Zmiana stawki PIT i kosztów uzyskania przychodów

Zmiana stawki PIT i kosztów uzyskania przychodów

Październik rozpoczynamy od dobrych wiadomości ponieważ dokonano pozytywnych zmian w prawie podatkowym. 

Zmiany PIT

Od 1-go października weszła w życie ustawa o zmianie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz kilka innych ważnych ustaw. Najważniejszą ze zmian jest właśnie zmniejszenie stawki podatku dochodowego z 18% na 17% dla osób fizycznych. Dotyczy ona oczywiście tych z Państwa, którzy rozliczają się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej. Także osoby korzystające najczęściej z drugiej stawki  skali podatkowej, będące zatrudnionymi w ramach działalności wykonywanej osobiście, np. na kontraktach menadżerskich odczują pozytywne zmiany. Ich stawka podatkowa pozostanie bez zmian, jednak rząd przewidział w ustawie dla nich podwyżkę kosztów uzyskania przychodów.

 

Wspólna stawka 

Tadeusz Kościński - wiceminister finansów przypominał w niedawnym wystąpieniu że:

 

“Niższa 17% stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przy tym należy przypomnieć, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegają 18% opodatkowaniu PIT.”

 

Oznacza to że na przestrzeni całego roku rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy będzie będzie miało miejsce za pomocą dwóch różnych stawek procentowych. Dlatego ustawodawca wprowadza ujednoliconą stawkę za cały bieżący rok w wysokości 17,75%.

 

Przeciwnicy i zwolennicy zmian

Jak wszystko w naszym kraju, nawet obniżka podatków potrafi podzielić Polaków. Nowe przepisy mają taką samą ilość zwolenników co przeciwników. Dlaczego? Środowiska prorządowe wskazują, że to pierwsza zmiana w skali podatkowej od dekady. Zmiany dotyczyć będą ponad 60 % Polek i Polaków, i wraz z wprowadzonym niedawno zniesieniem podatku PIT dla osób do 26 roku życia, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu to kolejny krok w stronę zmniejszenia klina podatkowego.

Przeciwnicy natomiast argumentują swoją niechęć tym że zmiany nie są na tyle znaczące, aby można było je odczuć w realny sposób. Dla przeciętnego pracownika, obniżenie podatku dochodowego oznacza w praktyce kilka do kilkunastu złotych więcej miesięcznie w domowym budżecie, co przy rosnących cenach będzie niezauważalne. Natomiast zmniejszą się znacząco wpływy do budżetów samorządowych, czyli ograniczona zostanie ich bieżąca działalność. Bez zmian pozostaje także kwota 85 528 zł po przekroczeniu której obowiązywać nas będzie dalej 32% podatku dochodowego. Jednak najważniejszym argumentem jest termin wprowadzania zmian, który przypada tuż przed wyborami. Dlatego przeciwnicy wskazują że jest to kolejna, nieprzypadkowa zagrywka kierowana do wyborców. 

 

Nasza opinia

Bez względu na wszystkie negatywne argumenty, chodź mają znaczenie, musimy przyznać że zmiana jest małym krokiem ale w dobrą stronę. Każda zmiana w prawie, która zmniejsza obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest pozytywnym działaniem. Chodź najbardziej chcielibyśmy życzyć każdemu z Państwa (i nam także) rządu który ograniczy w sposób znaczący… własne wydatki. Im mniej pieniędzy będzie potrzebne na sfinansowanie obietnic wyborczych i pomysłów rządzących, oczywiście z zachowaniem zdrowego minimum, tym mniej pieniędzy zostanie zmarnowanych. Wtedy będzie można wprowadzić faktycznie znaczące obniżki podatków.