E-księgowość czy klasyczne biuro księgowe?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

E-księgowość czy klasyczne biuro księgowe?

E-księgowość czy klasyczne biuro księgowe?

W dzisiejszym wpisie poruszymy sobie różnice między korzystaniem z oprogramowania do prowadzenia księgowości przez internet, a korzystaniem z usług klasycznego biura rachunkowego. Czy jedno może zastąpić drugie i zawsze nowe znaczy lepsze?

Zalety e-księgowość

Coraz więcej firm oferuje programy księgowe ON-Line reklamując się, że mogą one skutecznie obniżyć koszty, pozwolą przyspieszyć pracę i w zupełności wystarczą do prowadzenia małej lub średniej wielkości firmy. Czy to prawda? Poniekąd tak. Z pewnością system do wystawiania faktur, możliwość analizy statystyk w prostym panelu CRM czy przypomnienia o płatnościach podatku redukują nasze błędy i czas poświęcana na obsługę dokumentacji firmy. Niektóre firmy oferują także możliwość wsparcia po przez infolinię dzięki której, możemy zadać pytania księgowej i rozwiać swoje wątpliwości w temacie podatków.

 

Po co więc biuro rachunkowe?

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Programy do e-księgowości jak najbardziej przyspieszają pracę, ale nie są tym samym co biuro księgowe. Dlaczego? Na wstępie należy zaznaczyć jedną ważną rzecz. Korzystanie z usług biura rachunkowego nie implikuje zwolnienia podatnika z odpowiedzialności, jeśli ten popełni błędy podatkowe. Co nie oznacza że biuro rachunkowe zwolnione jest z jakiejkolwiek odpowiedzialności. Dokładny zakres tej odpowiedzialności  reguluje umowa zawarta z takim biurem. Chroni ona obie strony, a każde biuro księgowe posiada dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie OC na wypadek błędów. 

Innym ważnym aspektem jest to że, wprowadzając faktury do automatycznego systemu zweryfikowana zostanie co najwyżej poprawność danych. Jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym księgowym w klasycznym biurze, to faktury wzbudzające wątpliwości zostaną przez niego zakwestionowane i poprosi o dodatkowe wyjaśnienia. Jak wiemy z poprzednich wpisów, niemal wszystko może być kosztem, jednak nie w przypadku każdej działalności. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w związku z kontrolą Urzędu Skarbowego już po zaksięgowaniu nieprawidłowej faktury kosztowej.

Kolejną zaletą posiadania własnej księgowej lub zlecania outsourcingu do biura rachunkowego są właśnie kontrole. Jeśli US postanowi nas odwiedzić, to tak naprawdę uda się do naszego biura podatkowego o ile korzystamy z jego usług. W przypadku korzystania wyłącznie z e-księgowości stresujący i czasochłonny obowiązek goszczenia urzędników spadają na nas.

Ostatnią zaletą biura rachunkowego jaką należy wyraźnie podkreślić jest śledzenie bieżących zmian w prawie i podatkach. Nasze biuro podatkowe jest zawsze na czasie z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw co pozwala nam świadczyć profesjonalne usługi wysokiej jakości między innymi poprzez  informowanie naszych klientów o zaistniałych zmianach. Artykuły które od pewnego czasu regularnie pojawiają się na naszym blogu, to dopiero czubek góry lodowej jeśli chodzi o dynamikę zmieniającego się prawa. 

 

Z czego więc najlepiej skorzystać?

Werdykt może być tylko jeden - z obu rozwiązań. Dlaczego? Bo służą one realizacji zupełnie innych celów. Wbrew atakującym nas zewsząd reklamą, program do księgowości elektronicznej nie zastąpi biura rachunkowego, ale także biuro rachunkowe nie będzie za nas wystawiać faktur i pilnować płatności u naszych kontrahentów.