Nie zapomnij o PCC-3
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Nie zapomnij o PCC-3

Nie zapomnij o PCC-3

Zmiany w hipotece, umowa darowizny, umowy spółki… nie zapomnij zapłacić PCC-3.

Podatek od czynności cywilnoprawnych to jeden z najczęściej “zapominanych” przez nas podatków. Dotyczy on zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Jeżeli udamy się do sądu i dokonamy jakiś czynności cywilnoprawnych, najczęściej będziemy musieli wnieść opłatę sądową, regulowaną na miejscu. Często mylnie myślimy, że to wszystkie opłaty jakie musimy uiścić, jednak mija 14 dni i urząd skarbowy zaczyna upominać się o swoje.

 

Zgodnie z polskim prawem podatkowym przy zawieraniu transakcji obejmujących czynność cywilnoprawne dokonane na terytorium Polski, obowiązuje nas podatek dotyczący tych czynności dla:

  • rzeczy znajdujących się na terytorium RP albo praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP;
  • rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP

 

Brzmi trochę skomplikowanie więc już wyjaśniamy. Najczęściej PCC-3 musimy złożyć do 14 dni od dokonania owych czynności gdy dotyczą one:

  • zawierania umowy spółki
  • zawierania umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych
  • ustanowienia hipoteki
  • umowy darowizny - z wyłączeniem niektórych umów zawieranych z krewnymi

 

Pełną listę czynności znajdziemy w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto pamiętać że PCC-3 dotyczy nie tylko zawierania umów, ale także niektórych zmian warunków. Jak sobie z tym poradzić bez narażania się na nieprzyjemności i kary ze strony urzędu skarbowego? Co zrobić kiedy zapomnieliśmy uiścić podatek w terminie? Macie Państwo dwie opcje. Można udać się do urzędu skarbowego i pobawić się w loterię, bo w jednym uzyskamy fachową pomoc, a w drugim informację gdzie są druki i spędzimy cały dzień w kolejkach. Można też odwiedzić nasze profesjonalne biuro podatkowe w Gliwicach, gdzie za niewielką opłatą, w miłej atmosferze i przy dobrej kawie nasi pracownicy wypełnią dla Państwa druk PCC-3, odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą złożyć go elektronicznie.