Raportowanie schematów podatkowych
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Raportowanie schematów podatkowych

Raportowanie schematów podatkowych

Od początku tego roku, wprowadzono dość kontrowersyjne przepisy prawa podatkowego. Biura rachunkowe prowadzące księgowość danej firmy mają obowiązek weryfikacji zgłoszonych przez swoich klientów transakcji. W jakim aspekcie? 

Sprawdzać należy czy nie zaistniał tak zwany schemat podatkowy. Dokładne definicje znajdują się w art. 86a § 1 pkt 10 ordynacji podatkowej. I tak, możemy tam przeczytać, że schemat podatkowy to uzgodnienie, które spełnia kryterium głównej korzyści i dysponuje zarówno ogólną, jak i szczególną cechą rozpoznawczą. Wyróżnia się dodatkowo schemat podatkowy standaryzowany oraz schemat podatkowy transgraniczny.

 

Mówiąc w uproszczeniu, jest to działanie przedsiębiorcy, prowadzące do osiągnięcia niższego podatku lub innych korzyści majątkowych. Przy czym podmiot musi być świadomy tego, że takie działanie nie jest zgodne z przepisami prawa. Ponadto, za schemat podatkowy może być uznane nie tylko działanie samego zainteresowanego, ale także “promotora” czyli na przykład prawnika, pracownika instytucji bankowej, doradcę finansowego, itp. mające na celu stworzenie takiej korzyści.

 

Idealnym przykładem jest włączanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej faktur niezwiązanych z tą działalnością: np. zakupów na cele prywatne, kupno paliwa jeśli nie jest ono przeznaczone na podróż służbową lub po prostu nie wykazywanie dochodów celowo obniżając wysokość swojego podatku.


Przepisy są kontrowersyjne nie tylko dlatego, że jak zwykle najbardziej uderzają w małe i mikrofirmy, ale także wymuszają na biurach rachunkowych często nadmierną gorliwość. Wysokie sankcję finansowe grożą nie tylko przedsiębiorcą, ale także księgowym jeśli urząd zdecyduje, że zaistniał współudział w tworzeniu schematu podatkowego. Dlatego przestrzegamy Państwa przed tym, że nasi pracownicy mogą kontaktować się z Państwem w celu weryfikacji niektórych faktur. Jeśli to możliwe, zachęcamy do dołączenia opisu w przypadkach niejednoznacznych. Postaramy się aby nasze działania nie były zbyt uciążliwe dla Państwa, a doświadczenie naszego biura rachunkowego pozwoli spełnić w sposób jak najmniej inwazyjny obowiązek weryfikacji.