Potrzebujesz pomocy biura rachunkowego? Masz pytania o założenie lub rozwinięcie jednoosobowej działalności gospodarcze lub spółki? Potrzebujesz usług kadrowo-płacowych? Zadzwoń:
Lub zostaw numer do Ciebie, a oddzwonimy w ciągu jednego dnia:

Cyfryzacja rozliczeń podatkowych w podatku CIT wchodzi w kolejny etap. Od 2025 roku wybrane grupy podatników zostały objęte obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej oraz przekazywania ich do urzędu skarbowego w ustrukturyzowanym formacie JPK_KR_PD.

Choć na początku zmiany dotyczą największych podmiotów, harmonogram wdrażania przepisów jasno pokazuje, że w kolejnych latach obowiązek ten obejmie coraz szersze grono firm. Warto już teraz zrozumieć zakres nowych wymagań i odpowiednio się do nich przygotować.
Od 2025 roku wybrane grupy podatników CIT zostały objęte obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej oraz przekazywania ich do urzędu skarbowego w ustrukturyzowanym formacie JPK_KR_PD. Na pierwszym etapie zmiany dotyczą największych podmiotów, których przychody przekroczyły 50 mln euro, oraz podatkowych grup kapitałowych, jednak w kolejnych latach obowiązek ten będzie stopniowo rozszerzany na pozostałych podatników CIT oraz spółki niebędące osobami prawnymi. Ministerstwo Finansów przewidziało wybrane ułatwienia, m.in. czasowe zwolnienia z raportowania niektórych danych, aby ograniczyć obciążenia administracyjne w początkowym okresie stosowania przepisów. Nowe regulacje wymagają od firm odpowiedniego przygotowania systemów finansowo-księgowych oraz zapoznania się z dokumentacją techniczną, tak aby raportowanie odbywało się zgodnie z obowiązującymi wymogami i bez ryzyka nieprawidłowości.
Wybrane grupy podatników CIT już od tego roku są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich do urzędu skarbowego w ustrukturyzowanym formacie JPK_KR_PD. Informujemy się, że w pierwszej kolejności obowiązek ten dotyczy największych podatników, których przychody przekroczyły 50 milionów euro, oraz podatkowych grup kapitałowych.
O nowych zmianach informowaliśmy Państwa już na początku roku:
Nowe struktury JPK CIT – obowiązek raportowania w nowym formacie dla firm z przychodami powyżej 50 mln euro
Jednak przypominamy że w kolejnych latach, obowiązek ten będzie stopniowo rozszerzany. Już za 9 miesięcy, od 1 stycznia 2026 roku obejmie on pozostałych podatników CIT oraz spółki niebędące osobami prawnymi, które są zobowiązane do składania JPK_VAT. Natomiast od 1 stycznia 2027 roku, obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich pozostałych podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi. Warto się za tem przygotować do nadchodzących zmian.
Warto podkreślić, że Ministerstwo Finansów wprowadziło pewne ułatwienia, aby złagodzić obciążenia dla przedsiębiorców. Na przykład, podmioty o przychodach powyżej 50 milionów euro oraz podatkowe grupy kapitałowe zostały zwolnione z obowiązku przesyłania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za pierwszy rok objęty obowiązkiem raportowania, czyli za 2025 rok. Ponadto, niektóre podmioty, takie jak banki czy przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, zostały zwolnione z obowiązku przekazywania numeru NIP dla określonych czynności wynikających z ich podstawowej działalności.
Zalecamy Państwu, aby już teraz rozpocząć przygotowania do tych zmian. Przeanalizujcie Państwo z naszą pomocą swoje systemy finansowo-księgowe i sprawdźcie, czy są one gotowe na generowanie ksiąg rachunkowych w formacie JPK_KR_PD. Warto również zapoznać się z dokumentacją techniczną udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów na ich stronach.
W TaxFIT doskonale rozumiemy, jak skomplikowane mogą być nowe przepisy podatkowe. Dlatego oferujemy Państwu kompleksowe wsparcie w zakresie dostosowania się do nowych wymogów raportowania. Nasi eksperci pomogą Państwu:
Nowe obowiązki związane z raportowaniem ksiąg rachunkowych w formacie JPK_KR_PD wymagają odpowiedniego przygotowania organizacyjnego i technologicznego. Wczesna analiza systemów księgowych oraz dostosowanie procesów pozwalają uniknąć problemów w trakcie raportowania i ograniczyć ryzyko błędów. Biuro rachunkowe TAXFIT z Gliwic oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie obsługi podatku CIT oraz wdrażania nowych struktur JPK. Jeśli chcesz przygotować swoją firmę na nadchodzące zmiany w sposób uporządkowany i zgodny z przepisami, zapraszamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy z zespołem TAXFIT.
Więcej informacji znajdą Państwo w poniższych linkach:

nadzór merytoryczny: Julia Kłosińska, TAXFIT sp. z o.o.
Jestem doświadczoną księgową. Prowadzę swoją firmę Taxfit od kilkunastu lat – tym bardziej rozumiem potrzeby moich klientów. Obsługujemy głównie branże IT, agencje reklamowe, e-commerce, branżę projektową i finansową.

nadzór merytoryczny: Julia Kłosińska, TAXFIT sp. z o.o.
Jestem doświadczoną księgową. Prowadzę swoją firmę Taxfit od kilkunastu lat – tym bardziej rozumiem potrzeby moich klientów. Obsługujemy głównie branże IT, agencje reklamowe, e-commerce, branżę projektową i finansową.