5 zalet i 5 wad prowadzenia działalności gospodarczej - część pierwsza
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

5 zalet i 5 wad prowadzenia działalności gospodarczej - część pierwsza

Biuro rachunkowe TAX Fit

Ostatnio dodaliśmy dość “ciężki” wpis, dlatego dziś coś lżejszego. Tematem będą zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście zestawienie jest subiektywne, ale wynika z wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu naszego biura podatkowego. Zacznijmy więc od zalet.

Wolność

Mówi się, że przedsiębiorcą ponoć trzeba się urodzić. Nie do końca zgodzimy się z tym stwierdzeniem, bo prowadzenie własnego biznesu to umiejętność jak każda inna - da się jej nauczyć. Jednak większość osób które zakładają firmę twierdzi, że zrobiło to w dużej mierze dlatego, że nie lubi pracować pod czyjeś dyktando. Trzeba po prostu kochać wolność i niezależność, które wiążą się jednak z dość dużą odpowiedzialnością.

 

Rozwój

Nie istnieje praca, która jest bardziej rozwojowa. Chodź pozornie istnieje paradoks przez który nie da się awansować we własnej firmy - otwierając ją niejako automatycznie jesteśmy na najwyższym stanowisku - to jednak każdego dnia uczymy się czegoś nowego. Dobry przedsiębiorca to osoba z otwartą głową, gotowa uczyć się, rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, bo tylko taka postawa pozwoli nam przezwyciężyć trudności, które pojawią się po drodze, a będzie ich naprawdę sporo od podatków, przez rachunkowość i zarządzanie kadrami aż po kontakt z klientem.

 

Zarządzanie czasem

Jeśli ktoś uważa, że wojsko uczy zarządzania czasem to zapraszamy do założenia własnej firmy. Temat wydajności, dopinania rozpoczętych projektów, dotrzymywania deadlinów jest tematem numer jeden w firmie. Przez pierwsze kilka lat każdy nowy przedsiębiorca pracuje na półtora a nawet dwa etaty. Dopiero z biegiem czasu uczy się innego podejścia, predestynuje obowiązki i prawidłowo odnosi się do tematu life - work balance. Nic na świecie nie uczy systematyczności tak jak własna firma.

 

Poznawanie ludzi

Biznes bez kontaktów to biznes bez przyszłości. Nie ważne czy prowadzi się biuro rachunkowe, firmę IT czy sieć zielarni. Tak zwany networking jest podstawą rozwoju i pozyskania kontrahentów, klientów i inwestorów. Dzięki niemu poznamy mnóstwo wartościowych osób i nawiążemy kontakty, które w normalnej pracy ominęłyby nas podczas ośmiogodzinnej odsiadki w biurze każdego dnia. 

 

Zyski

Może to oczywiste, ale firmę prowadzi się po to żeby na niej zarabiać. Czasami jest ciężko, czasami jest bardzo dobrze, ale najbardziej pociąga fakt, że każdy przedsiębiorca nie posiada limitu wynagrodzenia. Ciężka praca, często daleko przekraczajaca etatową ilość godzin, potrafi się zwrócić w bardzo dużych profitach. Jednocześnie prokrastynacja potrafi się zemścić w postaci braku wypłaty, ale cóż, kto nie ryzykuje i ciężko nie pracuje ten nie pije szampana. 

 

Takie są naszym subiektywnym zdaniem największe zalety prowadzenia działalności gospodarczej. O tym co jest dla Państwa ważne, a co utrudnia prowadzenie działalności będa Państwo się mogli już niedługo wypowiedzieć na naszym fanpage'u, który wystartuje w najbliższym miesiącu. 

 

W następnym wpisie odniesiemy się do największych wad w prowadzeniu własnej firmy. Jednak bez względu na nie, szczerze zachęcamy do podjęcia tego wyzwania i przypominamy, że nasze biuro rachunkowe nie tylko zapewnia obsługę księgową ale i wsparcie dla nowo powstałych firm. Jeśli jeszcze nie jesteście Państwo przekonani lub nie wiecie jak poradzić sobie z założeniem działalności i czego oczekiwać - zapraszamy do kontaktu - chętnie pomożemy!