Czy granice są zamknięte, otwarte czy nie ma ich wcale?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Czy granice są zamknięte, otwarte czy nie ma ich wcale?

Czy granice są zamknięte, otwarte czy nie ma ich wcale?

Wiele osób w informacyjnym chaosie nie jest w stanie dotrzeć do prawdziwych źródeł informacji. Szczególnie dużo mówi się ostatnio o szczelnym zamykaniu przejść granicznych. Jak jest naprawdę?

Od 15 marca, został ograniczony ruch międzynarodowy na granicach Polski. Tymczasowo przywrócono kontrole graniczne, możliwe do przejścia tylko w wyznaczonych punktach. Ponadto na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, niemal wszystkie osoby wjeżdżające do Polski poddawane są 14 dniowej kwarantannie. Co ważne dla przedsiębiorców, przepisom tym NIE PODLEGAJĄ kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym. Jak poinformował Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - jest to wyjątek wprowadzony na prośbę branży transportowej. Szczegóły wymaganych dokumentów, niezbędnych aby uniknąć kwarantanny domowej znajdą Państwo na tej stronie:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zasady-zwolnienia-z-obowiazku-kwarantanny-kierowcow-zawodowychJednocześnie 18 marca poinformowano, że otwieranych jest coraz więcej punktów granicznych aby rozładować tworzące się kolejki i upłynnić ruch. Także te już działające zmieniają system kontroli i kierowania ruchem dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra spraw wewnętrznych i administracji po to aby skuteczniej radzić sobie z zaistniałym problemem:

 

Dzięki temu przejścia graniczne w Czechach, na Słowacji, w Niemczech czy na Litwie są drożne i ruch odbywa się tam na bieżąco.

 

Podczas przekraczania granicy z Białorusią, Rosją czy Ukrainą, bywa różnie w zależności od miejsca, jednak maksymalny czas oczekiwania na odprawę na ogół nie przekracza 3-5 godzin. 

 

Dodatkowo wspomniane rozporządzenie uprawnia komenta głównego Straży Granicznej w uzasadnionych przypadkach do wyrażenia zgody na przekroczenie granicy w miejscach innych niż standardowe 

 

Informacje o stanie przejść granicznych, podawane są na bieżąco na stronach:

https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8306,Sytuacja-na-granicy.html

oraz

https://granica.gov.pl/index_wait.php?p=b&c=t&v=pl&k=wW związku z tym, po kilkudniowych problemach sytuacja została opanowana i unormowana. Jak wielokrotnie mieli Państwo okazję się przekonać, na naszym blogu księgowym dla firm i przedsiębiorców nie szczędzimy słów krytyki pod adresem rządzących jeśli wydawane przez nich decyzje są nieskuteczne, szkodliwe lub jedynie pozorują pewne działania. Jednak w tym przypadku należy zachować szczególny obiektywizm i sprawdzać informacje u źródeł nim uwierzymy w medialne doniesienia. Także Państwa zachęcamy do korzystania z oficjalnych portali rządu i sprawdzania najnowszych komunikatów.  Każdy podróżny przekraczający granicą, powinien koniecznie zapoznać sie ze stroną https://www.strazgraniczna.pl/