Czy można prowadzić działalność gospodarczą bez rejestracji?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Czy można prowadzić działalność gospodarczą bez rejestracji?

Czy można prowadzić działalność gospodarczą bez rejestracji?

Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 VII 2004r określa czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Definiuje ją jako: "zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły". Taki sposób zarabiania należy zarejestrować w CEIDG, jednak czy w każdym przypadku?

 

Kiedy możemy prowadzić działalność gospodarczą bez obowiązku rejestracji? 

Musimy spełniać 2 wymogi aby uniknąć rejestracji w CEIDG. Po pierwsze, nie prowadzić wcześniej działalności gospodarczej lub wykreślić ją przed 30 IV 2017 roku z ewidencji przedsiębiorców. Po drugie, dochody z naszej działalność nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2019r jest to kwota 1125zł). Istnieją też wyjątki od tej zasady. Działalność gospodarcza w zakresie agroturystyki, produkcja wina przez rolników oraz rolniczy handel detaliczny są na stałe zwolnione z obowiązku rejestracyjnego.

 

Co nam daje nierejestrowanie działalności?

Jest to świetny sposób na sprawdzenie swojego pomysłu na biznes zanim rozpoczniemy na dobrę przygodę z własną firmą. Jednak oprócz tego dostajemy kilka dodatkowych przywilejów, mianowicie - nie trzeba płacić składek ZUS oraz zaliczek na podatek. Co więcej, do rozliczania wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży. Kiedy już zdecydują się państwo na dobre rozwinąć swoją działalność, nasze biuro rachunkowe w Gliwicach chętnie doradzi jak ją zarejestrować i wesprze Państwa w prowadzeniu księgowości.