Nie czekaj na decyzję 'dziadka'! Spraw aby Twoja firma była AEO
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Nie czekaj na decyzję 'dziadka'! Spraw aby Twoja firma była AEO

Nie czekaj na decyzję 'dziadka'! Spraw aby Twoja firma była AEO

Brytyjczycy to dziwny naród, kiedyś byli najpotężniejszym krajem świata, dziś już niekoniecznie, ale wszyscy mamy swoisty sentyment do ich kultury, tradycji i historii.

Są trochę jak senior rodu, 'dziadek' którego się szanuje, któremu się nie przerywa i pozwala ciągnąć niekończące się wywody o jego latach młodości i świetności. Jednym z takich wywodów jest temat BREXITu. Ciągnie się od od pierwszego referendum przeprowadzonego w ...1975 roku czyli dwa lata po przyłączeniu się Wielkiej Brytanii do EWG. Jednak po wielu latach przepychanek, eurosceptykom udało się przekonać swoich rodaków do wyjścia ze struktur Unii. Kiedy wszyscy zaczęli już myśleć że pozbędą się kłopotliwego sojusznika,... zaczęto przekładać datę Brexitu. Ile razy to robiono? To trochę tak jak z porażkami polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Nikt już z grzeczności nie liczy, ale wszyscy wiedzą że było ich sporo. Najnowszą datą Brexitu miał być 21 października br. Już jednak wiemy, że tak się nie stanie bo brytyjska delegacja posłów, poprosiłą dziś po raz kolejny o zmianę terminu. Na jaki? Nie wiadomo, bo z tym też się formalnie nie wyrobili więc podadzą ją dopiero w przyszłym tygodniu.

 

Ten przydługi i pełen dygresji wstęp miał na celu uświadomienie Państwu że Brytyjczycy to nie tylko flegmatyczny, ale od czasu do czasu nieprzewidywalny naród. Warto się więc zabezpieczyć na wypadek gdyby jednak postanowili postawić na twardy BREXIT bez umów handlowych i wspólnego rynku. Jak to zrobić? Wystarczy zdobyć status Authorised Economic Operator dla naszej firmy. Jest to specjalny rodzaj pozwolenia który wiąże się z wieloma uproszczeniami i ułatwieniami w handlu międzynarodowym. Posiada on dwia wersje AEO C - związany z uproszczeniem procedur celnych jak i AEO S - zapewniający uproszczenia w tematyce ochrony i bezpieczeństwa. 

 

Co trzeba zrobić aby nasza firma uzyskała któryś z dwóch statusów AEO?

W obu przypadkach musimy spełnić trzy warunki:

  • Posiadać udokumentowaną wypłacalność naszej firmy
  • Mieć wdrożony wysoki poziom kontroli i przepływu naszych towarów
  • Nie być karanymi za poważne naruszenia czy przestępstwa związane z działalnością gospodarczą

 

Dodatkowo dla statusu AEO S, nasza firma musi posiadać odpowiedni standard bezpieczeństwa i ochrony, a dla statusu AEO C spełniać standardy w zakresie kwalifikacji i kompetencji zawodowych związanych z naszą działalnością. 

Jeśli handlujemy lub planujemy rozpocząć handel z kontrahentami z Wielkiej Brytanii, warto przyjrzeć się tematowi ponieważ pozwolenie można uzyskać w terminie od kilku tygodni do kilku miesięcy, co w przypadku zamknięcia rynku docelowego może być dość zgubne w naszej strategii marketingowej i finansowej.