Pierwsze kroki do założenia działalności
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Pierwsze kroki do założenia działalności

Pierwsze kroki do założenia działalności

Dawno, dawno temu, założenie działalności gospodarczej wiązało się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, wizytą w setkach urzędów oraz wysokimi opłatami.

Od kilku lat proces jest dość mocno uproszczony i dziś możemy stać się przedsiębiorcami nie wychodząc nawet z domu. Jak wygląda konkretny proces, krok po kroku od strony prawnej napiszemy innym razem. O czym więc będzie dzisiejszy wpis? O rzeczach jakich nie ma w wymogach prawnych, a które zdecydowanie powinniście zrobić. 

 

Na czym będzie polegał Twój biznes?

Dość oczywiste pytanie, zakładając działalność gospodarczą musimy po prostu wiedzieć co chcemy robić, czy jest to plan na szybki zysk czy długoterminowe przedsięwzięcie. Warto rozpisać sobie na kartce szczegóły naszej działalności. Im dokładniej określimy co mamy w planach tym większy procent planu uda się zrealizować.

 

Czy mamy klientów?

Drugi punkt w teorii jest równie oczywisty co pierwszy, chodź w praktyce bywa z nim różnie. Często zapominamy przeprowadzić porządne badanie rynku - zapytanie znajomych o zdanie to nie to samo. Warto pozyskać pierwszych klientów, o ile to możliwe, jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Próbując zdobyć list intencyjny lub prezentując usługi, które dopiero zamierzamy świadczyć, nie potrzebujemy tak naprawdę zarejestrowanej działalności. Da nam to dodatkowy czas nim pojawią się pierwsze opłaty. Często rejestrując działalność gospodarczą tracimy pierwszy miesiąc, a nawet dwa na coś, co spokojnie mogliśmy zrobić wcześniej.

 

Biznes plan

Wielu osobom wydaje się, że porządny biznes plan to strata czasu, teoretyzowanie i lanie wody. Otóż ciężko jest pomylić się bardziej. Biznes plan nie musi być traktowany jak dokładna instrukcja postępowania, a raczej jak ściągawka pomagająca w rozwianiu wątpliwości i podejmowaniu decyzji. Powinien on zawierać oprócz analizy rynku i konkurencji na pewno analizę SWOT. To proste i skuteczne narzędzie można stosować w najróżniejszej skali, o ile stosuje się je dobrze. Niedługo napiszemy osobny artykuł na ten temat. 

 

Podatki

Zanim rzucimy się w wir zarabiania, wydawania i rozliczania miejmy nadzieję zysków a nie strat to warto zastanowić się nad najbardziej optymalną formą opodatkowania. Wbrew powszechnej opinii, form opodatkowania jest dużo i wybór odpowiedniej nie sprowadza się jedynie do odpowiedzi na pytanie czy chcemy być VATowcem czy nie. Jak poznać je wszystkie, nie oszaleć i wybrać najkorzystniejszą? Tutaj przechodzimy do ostatniego punktu czyli…

 

Wybór księgowej

Znów kierując się teorią możemy podpisać umowę na usługi księgowe dopiero po założeniu działalności gospodarczej. Jednak profesjonalne biuro księgowe, to takie do którego możemy zgłosić się o pomoc jeszcze przed rejestracją. Nie bez powodu mówi się że dobra księgowa to największy atut firmy. Szczególnie rozpoczynając przygodę z biznesem po raz pierwszy powinniśmy poprosić o pomoc i radę. Nasze biuro z chęcią wesprze młodych przedsiębiorców, bo rozwój Waszej firmy to także rozwój dla nas. Doradzimy nie tylko jaką formę opodatkowania wybrać, ale także pomożemy przy procesie rejestracji bo nasi klienci są dla nas najważniejsi. Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców z okolic Gliwic, Tarnowskich Gór, Katowic, Zabrza, Knurowa, Rudy Śląskiej, a także dalszych miejscowości, ponieważ używając nowoczesnych narzędzi ICT jesteśmy w stanie świadczyć usługi dla firm w całej Polsce.