Czy i kiedy zmienić podatek progresywny na liniowy?
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 8:00 - 16:00

Czy i kiedy zmienić podatek progresywny na liniowy?

Czy i kiedy zmienić podatek progresywny na liniowy?

Końcówka roku to okres przygotowywania się do świąt, planowania sylwestra i podsumowania bieżącego roku. Przedsiębiorcy zawsze muszą być jednak krok do przodu i zacząć planować już nowy rok.

Warto się zatem zastanowić czy od nowego roku nie zmieniamy formy opodatkowania. Mamy na to czas maksymalnie do 20 stycznia bieżącego roku podatkowego i musimy tą zmianę zgłosić w swoim Urzędzie Skarbowym.


Trzeba więc już teraz przemyśleć czy nie chcemy zmienić podatku progresywnego na podatek liniowy lub odwrotnie. Podatek liniowy w Polsce wynosi 19% i jest to wartość stała, niezmienna względem osiągniętego dochodu. Oczywiście wartość procentowa jest niezmienna. Niestety osoby o skrajnie lewicowych poglądach, miewają problem ze zrozumieniem różnicy między wartością kwotową, a procentową często krzycząc hasła: “Bogatsi przedsiebiorcy zarabiają więcej więc powinni więcej podatków płacić.” - no właśnie płacą, bo kwota podatku obliczana jest na podstawie procentu dochodów i to większego dla tych którzy przejdą na podatek liniowy.

 

No dobrze, kończąc te dygresje, czemu więc warto zdecydować się na płacenie 19% podatku zamiast 17% (do tej pory stawka rozliczania na zasadach ogólnych, w uproszczeniu wynosiła 18% jednak od 1 stycznia 2020 roku zostanie obniżona). Przede wszystkim warto zastanowić się czy nie wpadniemy w drugi próg podatkowy który pozostał bez zmian. Przekraczając roczny dochód w wysokości 85 528 zł otrzymamy od fiskusa “bonus za przedsiębiorczość” w postaci 32% stawki dla dochodów powyżej tej kwoty. Oczywiście nie warto trzymać się sztywnie wyliczeń i dopiero kiedy oszacowanie potencjalnych zysków na przyszły rok znacząco przekroczy 100’000zł rocznie warto tak naprawdę rozważyć przejście na podatek liniowy. W najgorszym wypadku, jeśli np w listopadzie przekroczymy 85’000zł, tylko za grudzień zapłacimy podwyższona stawkę lub zrobimy sobie wolne od działalności gospodarczej o ile to możliwe.

 

Warto także pamiętać że z podatku liniowego mogą korzystać jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą, dlatego wielu programistów lub przedstawicieli innych dobrze płatnych zawodów, po osiągnięciu pewnych dochodów zakłada firmy i podpisuje kontrakty, a nie umowy o pracę. Oczywiście ustawodawca zabezpiecza się przed tą sytuacją lecz najczęściej dość nieskutecznie. Po prostu zakres kontraktu, nie może być identyczny względem obowiązków jakie wcześniej pełniliśmy względem tego samego pracodawcy w tym samym roku podatkowym.

 

Czy to wszystko co muszą Państwo wiedzieć na temat podatku liniowego? Nie. Przede wszystkim są jeszcze inne formy opodatkowania przy prowadzeniu działalności oraz szereg dodatkowych obwarowań aby żadna złotówka nie umknęła czujnemu fiskusowi. Dla przykładu nie można zdecydować się na podatek liniowy jeśli nasza działalność ma charakter rolniczy, lub można ubiegać się o takie formy opodatkowania, gdzie stawka nie wyniesie 32, 19, czy nawet 17%, a okrągłe 0%. Jak przebić się przez ten gąszcz przepisów, wyjątków i interpretacji? Z pomocą specjalistów z biura księgowego TAXfit. Zapraszamy więc do kontaktu lub odwiedzin w naszej siedzibie w Gliwicach i przedyskutowania z naszymi specjalistami które formy opodatkowania będą dla Państwa najlepsze.