Kasy fiskalne online - wszystko co musisz o nich wiedzieć
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 8:00 - 16:00

Kasy fiskalne online - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Kasy fiskalne online

Już 1 maja bieżącego roku weszły w życie przepisy prawa, które nakładają na przedsiębiorców obowiązek wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online. Nie wszyscy jednak muszą natychmiastowo dokonywać zakupu nowego urządzenia. Dziś postaramy się Państwu przybliżyć zwięźle  temat w najważniejszych punktach.

Czym są kasy fiskalne online?

Różnią się one od tradycyjnych kas tym, że komunikują się w wyznaczonym czasookresie z Centralnym Rejestrem Kas, zarządzanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Domyślnie jest to wysyłanie raportów, paragonów fiskalnych i innych informacji (np. o dokonanym przeglądzie) w formie zestawienia danych, co dwie godziny do CRK. Jednocześnie istnieje możliwość zmiany częstotliwości pobierania tych raportów zdalnie z poziomu rejestru bez informowania o tym właściciela kasy. Ten ma za to obowiązek zapewnienia odpowiedniej infrastruktury niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania kasy - czyli stałego dostępu do sieci internetowej. 

 

Kto i kiedy musi zakupić taką kasę?

Początkowo ustawa zakładała natychmiastowe wdrożenie kas u wszystkich przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednak w trakcie prac legislacyjnych, ustawodawca zmienił to i dzięki temu niektóre firmy będą miały więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymagań prawnych.

  • Od stycznia 2020 roku nowe urządzenie będą musiały posiadać firmy związane z handlem benzyną, olejem napędowym i gazem. Dodatkowo ten sam termin obowiązuje stacje kontroli pojazdów, wymiany opon, zakłady wulkanizatorskie oraz mechaników samochodowych.
  • Od lipca 2020 roku przepisy obejmą placówki hotelarskie i gastronomiczne, a także firmy zajmujące się handlem materiałami opałowymi na bazie węgla.
  • Od stycznia 2021 roku ustawodawca zobowiązał do posiadania kasy salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, prawników, firmy budowlane, lekarzy oraz siłownie i kluby fitness.
  • Ostatecznie od stycznia 2023 roku przepisy obejmą wszystkie podmioty dokonujące sprzedaży osobom nie posiadającym działalności gospodarczej. 

 

Ulgi do 90% ceny kasy

Nowelizacja ustawy VAT przewiduje ulgę na zakup kasy fiskalnej do 90% jej wartości netto. Jednak aby ją otrzymać trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze kwota ulgi nie przekroczy 700zł, przy zakupie droższej kasy różnice między ceną kasy a kwotą graniczną pokryje przedsiębiorca w stu procentach. Po drugie, aby skorzystać z ulgi należy się zobowiązać do prowadzenia sprzedaży za pomocą tej kasy już od momentu zakupu (nawet jeśli przepisy jeszcze nas do tego nie obligują). Po trzecie, ulgą są objęci tylko Ci podatnicy, którzy nigdy nie posiadali kasy fiskalnej online lub posiadali dotychczas tradycyjną kasę z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii danych. 

 

Jeśli nowe przepisy nie są dla Państwa jasne, zastanawiacie się Państwo jak uzyskać ulgę lub nie macie pewności kiedy Państwa działalność gospodarcza zostanie objęta obowiązkiem zakupu nowego urządzenia fiskalnego, zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Rachunkowym w Gliwicach. Jak zawsze chętnie pomożemy naszym klientom w dostosowaniu się do nowych przepisów podatkowych i prawnych.