Pierwsze kroki z kasą fiskalną
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Pierwsze kroki z kasą fiskalną


Jeśli nasza działalność gospodarcza wymaga posiadania kasy fiskalnej sam zakup urządzenia to nie wszystko. Poniżej prosty poradnik co trzeba zrobić i o czym pamiętać rejestrując po raz pierwszy nasze urządzenie.

Do prawidłowego używania kasy fiskalnej potrzebne jest przeprowadzenie procesu fiskalizacji oraz uzyskanie numeru ewidencyjnego, który przypiszemy do urządzenia. Fiskalizacja polega na rozpoczęciu pracy urządzenia z modułem fiskalnym, wpisaniu naszych danych (np NIPu) do pamięci kasy, wydrukowaniu dobowego raportu fiskalnego i przesłaniu zgłoszenia serwisu do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od fiskalizacji. Tą jednorazową usługę z reguły wykonuje serwisant. Do nas należy dołączenie raportu z fiskalizacji do książki kasy. 

 

Ponadto niezbędne jest uzyskanie wspomnianego numeru ewidencyjnego od właściwego dla nas Urzędu Skarbowego. Możemy go uzyskać poprzez 

  1. Wizytę w urzędzie

  2. Listownie - wymagany jest wzór zgłoszenia określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (link na końcu artykułu).

  3. Elektronicznie pod tym linkiem - https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_1575_00

 

W przypadku kas nowego typu działających online możliwe jest załatwienie tego przy pomocy serwisanta bez osobnego zgłaszania kasy naczelnikowy Urzędu Skarbowego. W takim wypadku urządzenie samo zarejestruje się w Centralnym Repozytorium Kas. Numer ewidencyjny należy wpisać zarówno do urządzenia oraz do książki naszej kasy fiskalnej.

 

Warto pamiętać że zgłoszenia danych dotyczących kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii obowiązuje nas także w przypadku:

  1. Zmiany miejsca używania kasy fiskalnej 

  2. Zmiany naszego Urzędu Skarbowego

  3. Wymiany pamięć kasy fiskalnej po jej zapełnieniu lub uszkodzeniu

Urząd ma 30 dni na przyjęcie naszego zgłoszenia i nadanie nam numeru ewidencyjnego. Usługa jest bezpłatna za wyjątkiem opłaty dla serwisanta oraz w niektórych przypadkach złożenia pełnomocnictwa szczególnego PPS-1 (17zł).Więcej informacji oraz aktualne wzory zgłoszenia znajdą państwo na:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-korzystac-z-kasy-fiskalnej/proc_1575-rejestracja-kasy-fiskalnej