Wiesz co to jest WIS? Nie, to koniecznie przeczytaj.
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Wiesz co to jest WIS? Nie, to koniecznie przeczytaj.

Wiesz co to jest WIS? Nie, to koniecznie przeczytaj.

Jak nietrudno zauważyć, w naszym biurze podatkowym w Gliwicach nie jesteśmy specjalnymi fanami zmian i nowelizacji ustaw, które co chwilę wprowadzają nowe prawo.  

Jednak aby być sprawiedliwym, należy każdą z nich rozpatrywać osobno i kiedy już trafi się jakaś zmiana faktycznie rozwiązując problem to ją docenić. Dlatego dziś kilka pozytywnych słów o tym czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa.

 

Słynne od lat były przypadki firm które dostały ,interpretację podatkową od jednego urzędnika, a potem drugi stwierdzał że ten pierwszy się pomylił i trzeba dopłacić kolosalne sumy do Urzędu Skarbowego. Problem ciągnął się od lat a firm które zbankrutowały lub miały nie lada kłopoty z tego tytułu przybywało. W końcu w 2018 roku, Ministerstwo Finansów zapowiedziało że, częścią szykowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług będzie wprowadzenie między innymi takich dokumentów jak: Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) oraz Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT).

 

Jak nietrudno wywnioskować z nazwy, urzędnik na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ustala dla nas prawidłową stawkę VAT na dany towar. Do tego miejsca nic się nie zmienia, jednak dzięki posiadaniu WIS, w razie ewentualnej kontroli, która zakwestionowała by ustaloną stawkę VAT, nie ponosimy żadnych konsekwencji prawnych czy finansowych. Mówiąc prościej… decyzje Urzędów Skarbowych nareszcie są wiążące i coś oznaczają - szkoda że tak późno ale lepiej późno niż wcale.

 

Dlatego możemy uznać tą zmianę za bardzo korzystną dla przedsiębiorców. Uzyskanie WIS wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego wniosku, który będzie zawierał między innymi: fotografie, plany, schematy, instrukcje i atesty, oraz inne dokumenty w zależności od towaru lub usługi. Pomoże to Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej wydać dla nas Wiążącą Informację Stawkową, na podstawie rozporządzenia wykonawczego. Proces nie jest łatwy ale jak zwykle nasze księgowe służą pomocą i radą klientom naszego biura. Zarówno obecnym jak i przyszłym.