Zmiana w wystawianiu faktur do paragonów
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Zmiana w wystawianiu faktur do paragonów

Nowelizacja ustawy

Z początkiem września szykują się duże zmiany w przepisach prawnych. Wchodząca nowelizacja ustawy dostarczy szereg nowych obowiązków i sankcji. O kilku z nich już pisaliśmy, ale ustawodawca nie próżnuje i szuka kolejnych sposobów na ‘ułatwienie’ życia przedsiębiorcą. 

Paragon z obowiązkowym NIP

Od 1 września 2019r jeśli dokonamy zakupu zaewidencjonowanego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, potwierdzonego paragonem fiskalnym, musimy pamiętać o podaniu naszego NIPu. W razie niedopełnienia tego obowiązku, faktura wystawiona na podstawie takiego paragonu będzie nieważna i nie będziemy mogli zaliczyć jej do kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W nowelizacji z tych obowiązków zwolnieni są podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem najmu samochodów osobowych z kierowcą.

 

Nowelizacja ustawy 

Zmiana w przepisach ma na celu wyeliminowanie tak zwanych “pustych faktur” czyli takich, które zostały wystawione na podstawie paragonów pozostawionych w sklepie przez innych kupujących. Ustawa o VAT rozszerzona nowelizacją o dodatkowe ustępy 5-7 w art. 106b to kolejny sposób na uszczelnienie systemu VAT. Szereg zmian wprowadzanych na przełomie września 2019 i stycznia 2020 niewątpliwie wyeliminuje część nieuczciwych przedsiębiorców, jednak szkoda że kosztem nałożenia ogromu dodatkowych obowiązków i sankcji na wszystkich innych.