Znacząca ulga PIT dla młodych osób
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

Znacząca ulga PIT dla młodych osób

Znacząca ulga PIT dla młodych osób

Od wczoraj  (tj. 1 sierpnia 2019r.) obowiązują nowe przepisy. Wprowadzona została nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla osób do 26-tego roku życia. Ponad 2 miliony młodych pracowników zostanie objęte tą ustawą.

Na czym ona polega? Wszelkie dochody z pracy oraz umów zlecenie do wysokości 85’528zł w roku podatkowym zostaną zwolnione z podatku PIT. Ulga obowiązuje każdego podatnika który nie ukończył 26-tego roku życia. Wszelkie dochody powyżej ustalonej przez ustawodawcę sumy, zostaną opodatkowane w sposób standardowy.

 

Jak podaje strona https://www.premier.gov.pl/ w skali rocznej młodzi mogą liczyć na oszczędność rzędu od 1592zł ( przy płacy minimalnej ) do  6768zł ( przy osiągnięciu maksymalnego limitu ). To duży ukłon w stronę młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę kariery.


Warto też pamiętać o możliwości deklaracji dochodów. Jeżeli podatnik złoży odpowiednie oświadczenia w urzędzie skarbowym, że w 2019 roku (od sierpnia do grudnia) jego dochody nie przekraczają ustalonego limitu, to podatek PIT nie będzie naliczany. W przeciwnym wypadku otrzymamy zwrot podatku z tytułu ulgi dopiero w zeznaniu rocznym. Od przyszłego roku natomiast ulga będzie uwzględniana automatycznie, już przy obliczaniu zaliczek na podatek, więc oświadczenie będzie zbędne.