5 rad jak zapomnieć o problemach na wakacjach
Zamknij
+48 505 536 664
Pon - Pt : 9:00 - 17:00

5 rad jak zapomnieć o problemach na wakacjach

5 rad jak zapomnieć o problemach na wakacjach

Sezon urlopowy w pełni, pogoda w tym roku dopisuje, upały jak nad morzem śródziemnym, ale czy potrafimy w pełni docenić i wykorzystać wakacje? Na co dzień żyjemy pracą, poświęcamy na nią minimum 40 godzin tygodniowo, prowadząc własne przedsiębiorstwo nawet dużo więcej. 

Jak pokazują badania i sondaże ponad 60% polaków na urlopie nadal pracuje. Myślami jesteśmy nadal w biurze, często przytłacza nas ilość obowiązków i niezałatwionych spraw, jakie zastaniemy po powrocie do biura. Sprawdzamy więc maila, pozostajemy pod telefonem, a nawet zdarza nam się skrócić urlop nie mogąc wytrzymać presji. Taki stan rzeczy ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i wydajność przez resztę roku. Wynik końcowy jest taki, że prawie 40% Polaków nie potrafi się zrelaksować, wyciszyć i odpocząć więc wraca do pracy bardziej zestresowana niż przed urlopem.

 

Dlatego przygotowaliśmy dla Was 5 krótkich rad jak pozbyć się z głowy problemów związanych z podatkami, kontrahentami, księgowością, ubezpieczeniami i obowiązkami w pracy. Stosując je nie tylko będziemy bardziej wydajni po powrocie, ale też wypoczniemy i obniżymy poziom stresu.

 

Przygotuj się na urlop

Przed urlopem spisz wszystko co jest Ci niezbędne do pracy na co dzień. Przekazując takie informacje komuś kto Cię zastąpi unikniesz sytuacji, w których jeden telefon z pracy wyrwie Cię z urlopowego rytmu. Wyłącz telefon służbowy, ustaw autoresponder na mailu i uwolnij się od elektroniki. W czasach wszechobecnej cyfryzacji nie jest to wcale takie proste, jednak każdy zrozumie i uszanuje że chcemy wypocząć. 

 

Wypoczywaj nie nadganiaj

Słynne już stało się stwierdzenie “Urlop po polsku” czyli taki, który spędzamy na załatwianiu spraw, na które nie mamy normalnie czasu. Remont w mieszkaniu, pomoc i spotkania z rodziną, a nawet podjęcie innej pracy. To najgorsze co możemy zrobić. Wyznacz sobie 1-2 pierwsze dni urlopu na takie czynności jeśli już koniecznie musisz, ale nie więcej. Wypoczynek to czas dla Ciebie, a nie dla niezałatwionych spraw.

 

Spędź wakacje aktywnie

Plaże, leżak, basen, drinki z palemką… to najgorsi wrogowie wypoczynku. Z jednej strony marzymy o takim wypoczynku, z drugiej nieświadomie sięgamy po telefon nudząc się nad basenem… Unikaj all inclusive, ponieważ umysł który przez cały rok pracuje na wysokich obrotach, nie przełączy się od tak w “tryb lenistwa”. A skoro nie będzie wiedział co robić, powędruje myślami w stronę którą najlepiej zna - do pracy. Postaraj się zmęczyć na urlopie aby móc wypocząć. Może to dziwne, ale najlepiej poczujesz się po dużej dawce sportu. Wycieczka w góry, spływ kajakiem, żagle czy codzienne spacery zmęczą ciało ale pozwolą Ci zapomnieć o stresie. I nigdy nie tłumacz sobie, że dziesięć lat temu wdrapałeś się na Rysy, a dziś jesteś zbyt stary i zmęczony więc zasługujesz na “spokojny urlop” - to nie argument, to wymówka.

 

Unikaj zagrożenia, szukaj przyrody

Granie w ulubioną grę komputerową, wypad na dyskotekę czy obejrzenie horroru w kinie tylko pozornie nas odstresowują. Nasz umysł pozostaje nadal w trybie zagrożenia i skupienia. Mogą to być przyjemne rozrywki, jednak nie zastąpią biwaku w lesie. To właśnie zieleń działa na nas kojąco, a będąc zamknięci na co dzień w betonowych blokach doświadczamy jej zdecydowanie za mało. Kiedyś ludzie wypoczywali w Polsce biorąc plecak, namiot i udając się na do lasu czy nad jezioro. Byli zdecydowanie mniej zestresowani niż dziś. Może warto wrócić do starych tradycji i docenić piękno przyrody, a nie hotelowego basenu?

 

Przygotuj się na powrót

Chcąc uniknąć stresu związanego z powrotem do pracy zarezerwujmy sobie czas na przygotowanie. Zawsze możemy skończyć urlop w piątek, aby mieć weekend na przygotowanie się. Dzięki temu będzie nam towarzyszyć świadomość że mamy plan powrotu i wszystko o czym pomyślimy zdołamy zrealizować, więc w czasie samego wyjazdu nie trzeba się tym przejmować. 

 

To tylko kilka dobrych rad jakie sami stosujemy. Aktywny, dobrze zaplanowany wypoczynek zamiast wylegiwania się na leżaku, pozwoli każdemu na spędzenie efektywnego i odstresowującego urlopu, a co za tym idzie zwiększenie swojej wydajności po powrocie. Bez względu na to czy skorzystają Państwo z nich czy postanowią odpoczywać na swój własny sposób, nasze biuro rachunkowe życzy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!